אודות המכללה

אודות המכללה

לוינסקי בקהילה

תכנית מעורבות חברתית - דב"ש (דברים שרואים משם)
בחזון מכללת לוינסקי לחינוך נכתב: "המכללה מאפשרת נגישות להשכלה גבוהה איכותית, המטפחת אנשי חינוך רגישים, חושבים, חוקרים, מובילים, יוזמים, יצירתיים ופעילים בקהילה". מוצגת כאן תפיסה הרואה במורים ובגננות אנשי חינוך המעורים בקהילה ובחברה, שמשקפת את העמדה העקרונית של מכללת לוינסקי לחינוך בנוגע להקשר, לדו-שיח ולהשפעה ההדדית שקיימת בין העולם האקדמי לחברה.
מטרת תכנית דב"ש לפתח את תפיסת הגננת/המורה כמחנכת המעורבת בקהילה ובחברה כחלק מזהותה המקצועית והאקדמית. התכנית המוצעת יוצאת מנקודת הנחה כי שינוי חברתי משמעותי ייעשה בידי אנשי חינוך ולפיכך היא מבקשת להרחיב את תפיסת ההכשרה ולראות במורה לא רק כמי שמלמדת ומשפיעה בסביבת ההוראה הקרובה שלה, אלא גם כסוכנת שינוי בחברה ובקהילה.
במסגרת התכנית הסטודנטים צריכים ליזום, להפעיל ולהעריך יזמה חינוכית חברתית שתהיה בעלת ערך מוסף משמעותי לאוכלוסיית היעד, לקדם יזמה בעלת פוטנציאל להרחבה שאפשר ליישם, ולהציג ראייה מערכתית הכוללת שיתופי פעולה עם גורמים שונים. את היוזמות מובילים סטודנטים בהנחיית אנשי צוות מהמכללה.
בשנת הלימודים תשע"ו הופעלו במסגרת התכנית יותר מ-30 יוזמות חינוכיות במכללה, בגני ילדים, בבתי ספר, בבתי חולים, במתנ"סים ועוד למען רווחתם של ילדים ומבוגרים כאחד. אפשר להתרשם מהיוזמות כאן. 

פרויקט קריאה חוזרת

החל משנת תשס"ט מקיימת התכנית לגיל הרך של המכללה, בשיתוף עיריות ומשרד החינוך גישה חדשנית לפיתוח כישורים שפתיים בגיל הרך באמצעות קריאה חוזרת של ספרות יפה לילדים. הפרויקט זוכה להצלחה ולהערכה רבה בקרב רשויות החינוך המקומיות.
 
גינה אקולוגית
מכללת לוינסקי פועלת לקבלת תו תקן ירוק מהמשרד לאיכות הסביבה ולהפוך ל"לקמפוס ירוק". הגינה האקולוגית היא פרויקט סביבתי קהילתי המשולב בתכנית הגיל הרך בהתמחות מדעים, שמנסה לגרום לשינוי דפוסי ההתנהגות והמחשבה בקהילה באוריינטציה סביבתית. גינה שממוקמת בגן ילדים מהווה הזדמנות להתנסות לימודית חווייתית, מאפשרת מגע עם אדמה, צמחים ובעלי חיים ומזמינה שאילת שאלות וחקירה מדעית.

בעקבות הקמת הגינה הוקמו גינות נוספות, למשל, תנועת הנוער הלאומי בשיתוף בנק לאומי הקימו גינה בעיר חולון, בבית ספר שנקר. הגינה מיועדת לילדי חינוך מיוחד המשולבים בבית הספר. 

התכנית הקהילתית "מפגשים עם מוסיקה חיה"

"Live Music Encounters" To the English Website press here
הפקולטה לחינוך מוסיקלי מכשירה את בוגריה להיות מוסיקאים, מחנכים, ומנהיגים ביוזמות קהילתיות באמצעות שילובם כמרכזים ומובילים של התכנית הקהילתית"מפגשים עם מוסיקה חיה", הפועלת ברחבי הארץ בניהולו הפדגוגי של ד"ר דן שגיב.

פניה של המכללה אל הקהילה, ולפיכך היא משתפת פעולה עם רשויות, עם הפיקוח על החינוך המוסיקלי במשרד החינוך ועם גורמים נוספים במיזמים חינוכיים המבקשים לקדם את התחום בארץ. תכניות המפגשים עם מוסיקה חיה מבקשות ליצור התיידדות ארוכת טווח של התלמידים הצעירים עם המוסיקה הקלאסית, תוך הכנתם מבעוד מועד למעמד הקונצרט. הלימוד לאורך השנה הופך את הקונצרט החי לשיאו של תהליך, ולא רק לאירוע קצר ובר חלוף. חברי סגל המכללה מעבירים השתלמויות בשטח למורי המוסיקה, ואלה מלמדים את התלמידים את היצירות שינוגנו בקונצרט חי במתכונת קאמרית וסימפונית.

תכנית "קדמה" (Kadma), בשיתוף התזמורת הסימפונית חיפה ועיריית חיפה (משנת 2003)

בשיתוף:

מנהלת המחלקה לחינוך חברתי ערכי עיריית חיפה – גב' אילנה טרוק

מנהלת סל תרבות חיפה – גב' אביבה שש

המפקחת על החינוך המוסיקלי במחוז חיפה – גב' אורנה פרים

מנכ"ל התזמורת הסימפונית חיפה – מר מוטי איינס

מנהל התכנית – ד"ר דן שגיב

רכזת התכנית – גב' ענבל שילאור

 
תכנית "קדמה" פועלת בבתי ספר יסודיים יהודים וערבים ובמסגרות החינוך המיוחד בעיר חיפה. למעלה מ-1,000 תלמידים מאזינים מדי שנה לתכנית קונצרטים מגוונת של התזמורת הסימפונית חיפה בשיתוף כוחות מקומיים (סולנים חיפאים, המקהלה העירונית ועוד). התכנית היא גשר בין תרבותי שחושף באופן מיטבי את ילדי העיר למוסיקה הקלאסית המערבית והערבית ולזמר העברי המוקדם. חברי סגל הפקולטה לחינוך מוסיקלי אחראיים על העברת ההשתלמויות למורי המוסיקה בחיפה, והסטודנטים עוסקים בליווי המיזם ובהנחיית הקונצרטים בשטח.


התכנית "ألحان "אלחאן"- נעימות, מייסודה של עמותת פוליפוני (משנת 2012)

בשיתוף:

מנהל עמותת "פוליפוני" - מר נביל עבוד אשקר

המנהל הפדגוגי של התכנית – ד"ר דן שגיב

המנהל המוסיקלי והמנצח של תכנית "אלחאן" – מר דודי סופר

המפקח הארצי על החינוך המוסיקלי בחברה הערבית – ד"ר תייסיר חדד

רכזת תכנית "אלחאן" – גב' גאדה חורי

 
מאז הקמתה של תכנית"ألحان אלחאן- נעימות"היא הרחיבה את פעילותה באופן יוצא דופן במגוון רשויות ברחבי הצפון – נצרת והסביבה, חיפה ואזור המשולש (אום-אל-פאחם ובאקא). התכנית פועלת גם באזור המרכז ובבתי ספר תיכוניים וכיום היא מאזינים לקונצרטים מדי שנה למעלה מ-6000 תלמידים ב-40 בתי ספר.

התפיסה העומדת בבסיס התכנית היא לשאוף בהדרגה להפיכת הקונצרט "החי" לגשר תרבותי בחינוך לדו-קיום ולסבלנות. אלפי תלמידים מרקעים תרבותיים שונים בחברה היהודית והערבית נחשפים בזכות התכנית לעולם המוסיקה האמנותית בביצוע חי, ובאמצעות תזמורת הגליל, שבה מנגנים מיטב הנגנים כיום. אנו מאמינים שניתן ליצור בסיס משותף רחב לצעירים יהודים וערבים באמצעות מוסיקה קלאסית, מוסיקה ערבית ומוסיקה ישראלית עכשווית. חברי סגל הפקולטה לחינוך מוסיקלי אחראיים על העברת ההשתלמויות למורי המוסיקה בחיפה, והסטודנטים עוסקים בליווי המיזם ובהנחיית הקונצרטים בשטח.

התכנית "אלחאן לקטנטנים" (משנת 2014)

בשיתוף:

מנהל עמותת "פוליפוני" - מר נביל עבוד אשקר

המנהל הפדגוגי של התכנית – ד"ר דן שגיב

המנהל המוסיקלי והמנצח של תכנית "אלחאן" – מר דודי סופר

מנהלת המחלקה לחינוך קדם-יסודי בעיריית חיפה - גב' שפרה ענתבי

המפקח הארצי על החינוך המוסיקלי בחברה הערבית – ד"ר תייסיר חדד

המדריכה הארצית למוסיקה במחלקה לחינוך יסודי – גב' יהודית פינקיאל

המדריכות הפדגוגיות – מיכל סנש וג'ומאנה שחאדה

רכזת תכנית "אלחאן לקטנטנים" – גב' גאדה חורי

הפיקוח על גני הילדים במחוז חיפה

 
בעקבות הצלחת תכנית "אלחאן" בבתי הספר, התרחב המיזם החינוכי גם לתלמידי החינוך הקדם-יסודי היהודי והערבי בעיר חיפה ובגני הילדים בכל אזור הצפון. התכנית פועלת ב-210 גנים, ולמעלה מ-6,000 ילדים צעירים מאזינים למיטב נגני תזמורת הגליל בקונצרטים חיים של מוסיקה קלאסית.

התכנית פועלת במתכונת דומה לתכניות בבתי הספר, תוך התאמתה לחיי היום יום בגן ולצרכים הפדגוגיים של הגיל הרך. על כן, הגננות הן אלה המכינות את הילדים לקונצרטים החיים בסיוע מדריכות פדגוגית שמונו לטובת הטמעת המוסיקה בגנים. תכנית זו מגובה בסיוע אקדמי ומנהלי של סטודנטים וחברי סגל של הפקולטה לחינוך מוסיקלי.לאתר התכנית הקהילתית באנגלית - "מפגשים עם מוסיקה חיה" ולסרטונים נלווים


צוות המדרשה למוסיקה , על המרצים הבכירים שלה ועל בוגריה הפעילים בשלוש התכניות , מוביל את שלבי ההשתלמויות וכתיבת חומרי הלמידה למורים למוסיקה.במכללת לוינסקי לחינוך קיימות תכניות ייחודיות הפתוחות לקהילה ומאפשרות למכללה לבנות מעורבות ושותפות מכללה-קהילה
  • היחידה למעורבות חברתית, בראשותה של ענבל בכר, מקדמת את נושא המעורבות החברתית בקהילה בקרב הסטודנטים הלומדים במכללה בפקולטה לחינוך;
  • פרויקטים בקהילה במסגרת תכנית המצוינות רג"ב;
  • גן ילדים עירוני השוכן בתוך הקמפוס של המכללה ומעורב בפעילות החינוכית;
  • פורום החדש לחינוך מוזיקלי - סדרת קונצרטים "מוסיקה בלוינסקי" בניהולו של פרופ' משה א. אפשטיין, דקן הפקולטה לחינוך מוסיקלי, ובהפקתה של תהל קליין;
  • מפגשי ספרות "היוצר ויצירתו" כחלק מתכנית ייחודית בתחום ספרות ילדים, במסגרת מרכז לוין קיפניס לספרות ילדים;
  • מפגשים של "מועדון ספרים בלוינסקי" בראשותה של ד"ר קובי סצ'רדוטי, ראש החוג לספרות וספרות ילדים ובהשתתפות בכירי החוקרים והיוצרים בארץ, שהם חלק מסגל המכללה;
  • התכנית הקהילתית - מפגשים עם מוסיקה "חיה" : תכנית "קדמה" והתכנית החדשה "אלחאן" בנצרת, לגני ילדים, לבתי ספר יסודיים ולתיכוניים. ניהול פדגוגי ד"ר דן שגיב, הפקולטה לחינוך מוסיקלי, מכללת לוינסקי לחינוך.
 
רישום מקוון