בית הספר ללימודי המשך

בית הספר ללימודי המשך

מיכל דליות - לימודי הדרכת הורים | התכנית להכשרת יועצים משפחתיים


לימודי הדרכת הורים - מיכל דליות

מרכזת התכנית:
מיכל דליות
דוא"ל :
info@michaldalyot.co.il
מזכירות:
03-7448149

 

תעודה לימודי הדרכת הורים:

לעומדים בדרישות התכנית תוענק תעודת בוגר התכנית להכשרת יועצים משפחתיים מטעם מכללת לוינסקי לחינוך ומרכז מיכל דליות.

 

על התכנית:

התכנית להכשרת יועצים משפחתיים התפתחה לאור צרכים הולכים וגוברים בקהילה ובמשפחות, וכן בשל פניות רבות של הורים, בעקבות התכנית "סופר נני", לקבלת מענה והדרכה שלא במסגרת קבוצתית. הביקוש הרב מחייב הכשרת יועצים משפחתיים שיוכלו לתת מענה לפונים.
ההדרכה המשפחתית נותנת מענה לקשיים ולבעיות שמקורם התנהגותי. הנושאים הנבחרים להדרכת ההורים באים מעולם של הנחיית הורים ומפסיכולוגיה.
מודל ההנחיה של יועץ משפחה מתבסס על גישות של ייעוץ קצר מועד הממוקד במטרות הנבחרות מראש, שבדרך כלל מקורן בתקשורת, ובמערכות יחסים בין הורים לילדים בכל הגילים.

 

מטרות התכנית מיכל דליות:

  • הקניית ידע וכלים לעבודה פרטנית עם משפחה, המשלבים ראייה מערכתית על המבנה המשפחתי, ובתוך כך יוצרים אינטגרציה של מכלול התהליכים שהמשפחה עוברת במהלך התפתחותה.
  • בניית תכניות מניעה בתחומי הפרט והמשפחה.
  • למידה ותרגול המשלבים עקרונות חשיבה מנחים להתייחסות ולהתערבות ייעוצית-הדרכתית, תוך התמקדות בהבנת הקשיים המזוהים ובהגדרת מטרות הייעוץ. כל זאת בהתבסס על מודלים בהדרכת משפחה בשיטת מיכל דליות.

 

תכנים:

התכנית לימודי הדרכת הורים מתבססת על המודלים להדרכה בשיטת מיכל דליות, וכוללת תכנים מתקדמים ממדעי ההתנהגות והחברה, מטיפול משפחתי מתאוריות פסיכולוגיות שונות. כל זאת בהיבט על המשפחה על פי תפיסת הפסיכולוגיה האינדיווידואלית (Individual Psychology) של ד"ר אלפרד אדלר.

 

מבחר מן הנושאים:

שנה א

מבוא לתאוריות פסיכולוגיות – הקניית ידע בסיסי ומושגי יסוד בתאוריות פסיכולוגיות שונות.

משפחות חדשות – הצגה והיכרות עם המשפחות שנוצרו בעשורים האחרונים בעקבות שינויים שחלו בחברה, כמו: משפחה מורכבת, משפחות פרק ב', משפחות חד-מיניות וחד-הוריות.

התפתחות הילד והמתבגר – הקניית ידע בתאוריות התפתחות מרכזיות, רכישת מושגי יסוד על פי פרויד, פיאז'ה, אריקסון ועוד.

המשפחה כמערכת – הקניית ידע בגישות, מודלים ותאוריות שונות בנושא המשפחה, היכרות עם המודלים על פי מינושין, בוהן, וירג'יניה סאטיר ועוד.

רצף התפתחות המשפחה – הקניית ידע והכרת המשפחה במעגלי החיים: הכרת המעברים והמשברים בדינמיות של המשפחה והשפעתם על הפרט בתוכה.

היכרות עם נושאים שונים – הורות לתאומים, ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז, זיהוי תקיפה מינית, אילמות סלקטיבית ועוד.

 

שנה ב

פיתוח זהות מקצועית – הקניית מושגים מעולם הקליניקה, יחסי יועץ-נועץ, צמיחה והתפתחות אישית, פיתוח המודעות האישית והמקצועית של איש המקצוע כאדם פרטי בחדר ההדרכה/הטיפול ועבודה על זיהוי ויכולת ההפרדה.

מודלים בהדרכת הורים לפי שיטת מיכל דליות – הקניית ידע תאורטי וכלים יישומיים למתן הדרכה פרטנית במודלים של מיכל דליות.

התמחות – התנסות בעבודת הדרכה פרטנית תוך לווי והדרכה.

 

על מיכל דליות:

אשת חינוך ויועצת משפחתית בכירה. מנכ"ל ובעלים של מרכז מיכל דליות – מרכז ייעוץ, הכשרה והדרכה. בעלת תעודת הוראה מהמסלול לגיל הרך במכללת לוינסקי לחינוך ובעלת ותק רב כמורה, כגננת וכיועצת משפחתית. לשעבר חברת הנהלה ומנהלת בית הספר להורים של מכון אדלר. מנחת התכנית "סופר נני" בערוץ 2 ותכנית ייעוץ שבועית ברדיו ללא הפסקה. מרצה לפני קהלים שונים ברחבי הארץ והעולם. ספרי ההדרכה שלה: "אין ילדים רעים" ו"הורים, מה השאלה?" וספרי הילדים שלה: "אבל הוא התחיל", "בתיאבון רוני" – הפכו לרבי מכר.

 

היקף התכנית:

תכנית לימוד הדרכת הורים דו-שנתית בהיקף של כ-450 שעות אקדמיות, יום לימודים אחד בשבוע.

 

קהל היעד:

התכנית מיועדת לבעלי תואר אקדמי ולאלה שיימצאו מתאימים בשל ניסיונם המקצועי וזיקתם לנושא, המעוניינים להכשיר עצמם כיועצים משפחתיים לפי שיטת מיכל דליות.

 

תנאי הקבלה:

  • תואר אקדמי
  • ועדת קבלה

 

פתיחת התכנית מותנית במספר הנרשמים

 

הכשרה לגנן וגננת בגן פרטי לימודי גננות