בית הספר ללימודי המשך

בית הספר ללימודי המשך

איכרים, עבריינים, אוונגרד ויהודים אחרים בספרות יידיש

מרכז התכנית:
יעד בירן

יעד בירן

דוא"ל :
מזכירות:
03-6902482


על הקורס:

בקורס זה נטעם מהעולם הרחב של ספרות היידיש ומהאפשרויות הרבות שתרבות זו פותחת לפני קוראיה. ספרות יידיש איננה תמונות מהשטעטל בלבד. היא נוצרה בצומת מורכב שמתמזגים בו אידאולוגיות וזרמים אמנותיים. בעקבות זאת נוכל למצוא בה שפע של דמויות ועלילות מפתיעות; יצירות הנוטעות את היהודים בנופי מזרח אירופה; סיפורים על העולם התחתון היהודי ביבשת הישנה וביבשת החדשה; זרמים אמנותיים אוונגרדיים; התמודדות עם תפיסות עולם מאתגרות ועוד.

 

תכנים:
  1. תבנית נוף מולדתם - היהודים במזרח אירופה כעובדי אדמה, ביצירותיהם של משה קולבק, יוסף אופטושו ואחרים.
  2. אונטערוועלט - העולם התחתון ביידיש במחקרי פולקלור, בסיפוריהם של שלום אש, אברהם קרפינוביץ' ועוד.
  3. בין יהודים לנוצרים - ייצוגים מפתיעים של דת הרוב האירופית בספרות יידיש, והפולמוס המורכב בעקבותיהם, ביצירותיהם של שלום אש, איציק מאנגר ואצ"ג.
  4. סימבוליזם, אקספרסיוניזם ואיזמים אחרים - מבחר שירה מודרניסטית ביידיש בניסיון להשליט סדר בזרמים האמנותיים ובחבורות המשוררים ולטעום מפסגות השירה היידית.
  5. בעיר הגדולה - סיפוריו הקצרים והמודרניסטיים של ל' שפירא, המתארים את הוויית העיר הגדולה ונושאים בתוכם זיכרונות קשים מהעבר היהודי באירופה.
  6. יידיש על מסך הכסף - הצצה אל תור הזהב הקצרצר של הקולנוע היידי בשנות השלושים ואל כמה מהסרטים הבולטים שנוצרו במאַמע לשון.
  7. היסטוריה יהודית ביידיש - איך סיפרו את ההיסטוריה היהודית בבתי הספר החילוניים דוברי היידיש, באופן שהלם את תפיסת העולם היידישיסטית.
  8. יידישלנד בארץ ישראל - בעקבות סופרים וחוקרים שביקשו לראות דווקא ביישוב הישן את הגרעין הקדום לזהות יהודית-יידית בארץ ישראל.
 

מרכז הקורס:

יעד בירן, מורה דרך מוסמך וחוקר תרבות היידיש. דוקטורנט בחוג ליידיש באוניברסיטה העברית וכותב על ספרי מסעות לארץ-ישראל שנכתבו ביידיש במאה ה-20. בעל M.A מהאוניברסיטה העברית בתכנית ללימודי תרבות.

 

 

 

היקף הקורס

הקורס כולל 16 שעות אקדמיות. 8 מפגשים המתקיימים אחת לשבוע, בשעות אחר הצהריים.


קהל היעד

הקורס מיועד לקהל הרחב, לעובדי הוראה, לסטודנטים ולכל המתעניינים.

 

חשוב לדעת: אין נדרשת ידיעה של שפת היידיש.

פתיחת התכנית מותנית במספר המשתתפים.

קורס התמחות באוטיזם