איציק גילת בהשקת הספר על מדים אני מלך

השקת הספר "על מדים אני מלך"

השקת הספר "על מדים אני מלך" ביום רביעי 26.12.2018

 

 

דבר הנשיאה, פרופ' מיכל בלר

השקת ספר

"על מדים אני מלך"  – אוכלוסיות ייחודיות והשתלבות חברתית בצה"ל

עורכים  נועה בן-יוסף אזולאי, יצחק גילת ורחל שגיא

 

ערב טוב לכולם,

לכבוד הוא לי לברך את עורכי הספר החשוב הזה ואת כל מי שתרם לעשייה החינוכית/חברתית הכה חשובה של צה"ל המתועדת במסגרתו.

הרעיון לכתיבת הספר נולד בעקבות מחקר שנערך על ידי צוות חוקרים ממכללת לוינסקי לחינוך בשיתוף עם חיל החינוך והנוער. המחקר בחן תכנית אחת, המיועדת לחיילים בשרות חובה המעוניינים להשלים את השכלתם ל 12 שנות לימוד ואף לגשת לבגרות חלקית. במהלך המחקר נחשף צוות החוקרים מהמכללה לפעילות עשירה ומגוונת של הצבא, בתחומים שונים של מעורבות חברתית.

הצבא היה מעורב באופן ישיר במעורבות חברתית למן הימים הראשונים של מדינת ישראל בתחומים של קליטת עלייה, הקנייה והשלמה של השכלה, שילוב בני מיעוטים בצבא וקידום חיילים המוגדרים כאוכלוסיות מיוחדות (מוכרים כ"נערי רפול"). החוקרים גילו שמדובר בעשרות מיזמים שהשתלבו במרקם החברתי של המדינה, ותרמו למשתתפים בהם, לצבא ולחברה הישראלית כולה.

למרבה ההפתעה, התברר  שהתיעוד המחקרי של מיזמים אלה הוא מצומצם ביותר. חלק מהם נחקרו ותועדו בדוחות מחקר שהופצו לקבוצה מצומצמת וחלק מהם לא נחקרו באופן שיטתי.

חיל החינוך והנוער קיבל ברצון את ההצעה של רשות המחקר במכללת לוינסקי לעבוד במשותף על הכנת ספר, שיאגד אוסף מחקרים על המעורבות החברתית של הצבא. חלק מהפרקים בספר הם עיבוד של דוחות מחקר קיימים, וחלק מהפרקים מבוסס על

מחקרים שנעשו במיוחד לצורך הספר, על ידי חברי סגל ממכללת לוינסקי ועל ידי חוקרים מהצבא.

הספר נפתח בסקירה היסטורית על המעורבות החברתית של הצבא לאורך השנים. סקירה זאת מראה שהתפיסה הגלומה במושג "צבא העם" השתלבה בתפיסה הערכית של החברה ובאידיאולוגיה של המדינה כבר בימיה הראשונים, ונמשכת עד עצם היום הזה (על אף קיומה של תפישה שונה בדבר "צבא מקצועי").

הספר מסתיים בהתוויה של כיוונים לעתיד בתחום המעורבות החברתית.

בין ההתחלה לסיום, מביא הספר את קולותיהם ואת סיפוריהם של המשתתפים במיזמים השונים – החיילים, משקיות ההוראה, המפקדים והסביבה החברתית.

אני מבקשת להודות לחיל החינוך והנוער שסייע בהכנת הספר, תודה מיוחדת שלוחה לנועה בן-יוסף אזולאי, שהייתה שותפה לספר כחוקרת, כעורכת וכאשת קשר בין הצבא לבין המכללה. תודה לפרופ' יצחק גילת וד"ר רחל שגיא מרשות המחקר של המכללה. תודה לקצין חינוך ראשי, תא"ל צביקה פייראיזן, שנתן את חסותו לערב ההשקה ולמפקדת מערך מגן אל"מ  קרן קמרינסקי, שסייעה בקיומו של ערב ההשקה.

 

לאלבום התמונות המלא >>

 

אייקון מצלמה