תמונה של ראש עם פאזל ל cbt

טיפול קוגניטיבי התנהגותי cognitive-behavioral therapy) CBT)

הייחודיות של טיפול ה- CBT

טיפול ה- CBT  מבוסס על הרעיון שעל מנת ליצור שינוי אצל המטופל יש צורך בשנוי תפיסת המציאות (המרכיב הקוגניטיבי) לצד הצורך בלמידה ותרגול של התנהגויות חדשות (המרכיב ההתנהגותי).

בניגוד לחלק מהגישות הטיפוליות,  הטיפול בשיטה זו מתמקד ב"כאן ועכשיו" –קשיים, מצוקות, דפוסי חשיבה והתנהגויות בעייתיות שגורמים להפרעות רגשיות.

שיטת הטיפול מבוססת על ההנחה שאותה פיתחו מייסדי השיטה – אהרון בק ואלברט אליס – שעולמנו הרגשי מושפע מהאופן שבו אנו חושבים על עצמנו ועל העולם.

 

מאפייני טיפול ה – CBT

משך הטיפול: טיפול קצר שנמשך בין  שלושה חודשים לחצי שנה.

הבעיות המתאימות לטיפול: הפרעות חרדה (פוביות ספציפיות, חרדה חברתית ועוד), דיכאון והפרעות במצב רוח, פוסט טראומה, התנהגות אובססיבית – קומפולסיבית, קשיים התנהגותיים, בעיות ויסות, כאבים כרוניים ועוד קשיים רבים נוספים

מאפייני הטיפול

  • הטיפול CBT ממוקד ומכוון מטרה ונבנה בהתאם לקשיים והבעיות מהם סובל המטופל.
  • פרוטוקול הטיפול מבוסס על קביעת יעדים ברורים, הניתנים למדידה וכימות. במהלך הטיפול מתבצעת הערכה של התקדמות המטופל בהשגת המטרות והיעדים שהוצבו בתחילת הטיפול. כל התהליך מתבצע בשקיפות מלאה עם המטופל ומשפחתו.
  • טיפול בשורש הבעיה הכולל טיפול בסימפטומים לצד טיפול באמונות ודפוסי חשיבה עמוקים העומדים בבסיס הסימפטומים
  • מתן כלים פרקטיים במהלך הטיפול, ובין המפגשים המטופל מתרגל את הכלים באמצעות משימות בסביבתו הטבעית. תהליך זה מסייע למטופל ולמשפחתו להפנים את הטיפול וליישם את כלים הטיפוליים במצבים שונים בחייו.

תוצאות הטיפול – ארוכות טווח: הכלים היישומים ותרגול באמצעות שעורי בית מעניקים למטופלים  כלים המסייעים להם בהתמודדות עם בעיות דומות בעתיד.

תמונה של ראש עם כוכבים ל cbt

מאפיינים של טיפול CBT עם ילדים ובני נוער

טיפול בקרב ילדים ובני נוער שונה מטיפול במבוגרים והנו אקטיבי מאוד וכולל שימוש במגוון כלים בהם: משחק, כלים לא מילוליים, יצירה ועוד. ההתערבות מותאמת לשלב ההתפתחותי ולרמה הקוגניטיבית, חברתית ורגשית של המטופל. כל תכנית טיפול כוללת גם הדרכה מתאימה להורים ולצוות החינוכי.

הייחודיות של תכנית CBT במכללת לוינסקי לחינוך

התכנית מתמקדת בטיפול בילדים ובני נוער  תוך שימת זרקור על טיפול באוכלוסיות מיוחדות

(הפרעות קשב וריכוז – ADHD, הפרעות על הספקטרום האוטיסטי ASD, לקויות למידה ועוד). התכנית נגזרת משינויים חוקתיים שחלו בשנים האחרונות ומאפשרת לילדים בעלי מאפיינים ייחודיים להשתלב במסגרות הרגילות ומכך האתגרים החינוכיים והטיפוליים הנלווים.

התכנית מיועדת להכשיר מטפלים קוגניטיביים – התנהגותיים בילדים ובמתבגרים. התכנית משלבת הכרות מעמיקה עם החלקים התיאורטיים של הגישה (עקרונות, תפיסות, תיאוריות מובילות) יחד עם הקנייה של אסטרטגיות וכלים בטיפול בילדים ובני נוער.