לבנה אביר

לבנה אביר – אשת חינוך מובילה מצטיינת

לבנה אביראשת חינוך מובילה מצטיינת

הגננת לבנה אביר מאשדוד נבחרה על ידי משרד החינוך כאשת חינוך מובילה מצטיינת והשתתפה בקמפיין יום המורה 2019 של משרד החינוך.

ללבנה אביר תואר ראשון בחינוך וספרות מאוניברסיטת בן-גוריון ותואר שני בחינוך לגיל הרך ממכללת לוינסקי לחינוך. את עבודתה במערכת החינוך החלה כשהייתה בת 14 כסייעת לגננת בגן הילדים הפרטי של הגננת המיתולוגית אסתר דרור. במשך 28 שנים היא הפעילה גן פרטי, וב-11 השנים האחרונות עבדה במערכת החינוך כגננת בגן חובה "שמיר" ברובע ט"ו באשדוד.

הבחירה במקצוע ההוראה: "האמת היא, שהמקצוע בחר בי ולא אני בו. עקב מצב כלכלי קשה במשפחה נאלצתי לעזוב את הלימודים והלכתי לעבוד כדי לעזור לאמא להאכיל שמונה ילדים שנותרו ללא אב. למזלי, הגעתי למשפחה שהפעילה גן פרטי והם אימצו אותי. הם  ההורים שלי עד היום. הם דחפו אותי ללמוד ובזכותם הגעתי לאן שהגעתי היום".

המודל החינוכי: "ראשית, להיות בן אדם. להיות ענו וללמוד מכל אדם שנמצא בסביבתך. לשאוף להתפתח כל הזמן. לדבר עם כולם בגובה העיניים, ולא להיות מעל".

המודל הנכון לעבודה עם ילדים: "הילדים הם אנשים קטנים שיש להם דעות וחשיבה משלהם, לכן צריך להתחשב בהם וברצונות שלהם. לרדת לסוף דעתם. לדבר אליהם בגובה עיניהם. לתת להם כלים ולהראות להם את הדרך שהם יצעדו בה לבד, כשאנחנו, המבוגרים, משגיחים מלמעלה בלי להפריע להם בדרך".

המודל הנכון לעבודה עם הורים: "אנחנו כמו פסיכולוגים להורים. הם זקוקים לנו. לכן, בכל שנות עבודתי למדתי להקשיב להם, לנסות למלא את בקשותיהם, לשתף אותם בכל מה שקורה בגן עם ילדיהם ובכלל חשוב מאוד לשאול לשלומם בכל בוקר, שיבינו שאנו רואים אותם, להראות להם שלא רק הילדים חשובים לנו, אלא גם הם".

מה למדת במכללת לוינסקי לחינוך? תואר שני בחינוך לגיל הרך.

חוויות מהלימודים במכללה: "הלימודים במכללת לוינסקי לחינוך היו ברמה גבוהה מאוד עם מרצים מעולים. למדתי מעבר למקצוע. למדתי עם גננות מכל קצות הארץ ומכל המגזרים, זה הפרה את הלימודים, כל אחת הביאה משהו אחר וכל אחת למדה מהאחרת".

איך הלימודים במכללה סייעו לך בעבודה בגן? "עבודת מחקר שלי הייתה על פחדים של הילדים, וזו הייתה תקופה קשה מבחינה ביטחונית עם כל האזעקות שהיו, הילדים נכנסו לחרדות. וכאן באה עבודת המחקר שלי לידי לביטוי".

תוכניות לעתיד: "השנה יצאתי לפנסיה. הילדים חסרים לי מאוד. לא יצאתי מעולם לשנת שבתון. עוד לא גיבשתי לי תוכנית. כעת אני מתנדבת בכל מיני מקומות. נראה איך אתפתח בהמשך".

מסר לפרחי הוראה: "ראשית, היו בני אדם. בדקו היטב אם המקצוע הזה מתאים לכם. הילדים הם לא שק תפוחי אדמה שאפשר לזרוק ולהחליפו. כל דבר קטן שאנו עושים יכול להשפיע על עתיד הילד. לכן חשבו היטב לפני כן. התנהגו אל הילדים כאל הילדים שלכם. בואו לגן כאילו הוא הבית שלכם ולא רק מקום עבודה. תיהנו מהעבודה. בואו אליה ברצון. הכנסו לגן ותשכחו את מה שהשארתם מאחור לכמה שעות. היו כל כולכם בתוך הגן עם הילדים".

 

לבנה אביר