סיפורם של ארבעה דורות של אנשי חינוך

 שמונה מבני משפחתו של אלכס טרכטנברג, בוגר התוכנית להסבת אקדמאים להוראת האנגלית במכללת לוינסקי לחינוך, בחרו לעסוק בהוראה. החל מהסבא רבא במחצית השנייה של המאה – 19, שאליו הצטרפו בנו, כלתו, נכדתו ובעלה וכלה בשניים מניניו.

הדור הראשוןסבא רבא אברהם צ'רנוסטרובסקי ז"ל

אברהם למד הוראה באוניברסיטת בוקרשט. במקביל להיותו רב, לימד עברית ברומניה.

הדור השניהסב והסבה: חיים (בנו של אברהם) וציפורה צ'רנוסטרובסקי

חיים למד הוראה בסמינר המורים בבוקרשט. עם סיום לימודיו בשנת 1933 הוא החל לעבוד בהוראה,  ובמהלך תקופת מלחמת העולם השנייה אף ניהל את בית היתומים בגטו "ברשד" באוקראינה. בתום המלחמה הוא עבר לנהל את בית הספר בעיירה היהודית "יידינצי", ובשנות ה-50 עבר לנהל בית ספר בכפר "אוסטריצה" שבמחוז צ'רנוביץ באוקראינה. במקביל ובהסתר הוא המשיך ללמד עברית ויהדות, גם בתקופת השלטון הקומוניסטי, שראה בהוראת העברית פעולה בלתי-חוקית. במהלך עבודתו בבית הספר התפתח סיפור אהבה בינו לבין תלמידתו ציפורה, שהסתיים בנישואין ובהקמת משפחה. גם ציפורה בחרה במורשת המשפחתית ופנתה ללימודי הוראה במגמת ביולוגיה בסמינר ללימודי הוראה בעיירת המחוז "טרספול" שבמולדובה, ובמקביל השלימה את לימודיה האקדמיים בתחום הוראת השפה הצרפתית במסגרת האקדמיה לשפות זרות של מוסקבה בלימודים מרחוק בהתכתבות. עם סיום הלימודים היא השתלבה כמורה בתיכון בעיירת "אוסטריצה" עד פרישתה לגמלאות.

הדור השלישיהאם והאב: גלינה (בתם של חיים וציפורה) ודוד טרכטנברג

גלינה למדה הוראה באוניברסיטת צ'רנוביץ והתמחתה בהוראה בשפה הרוסית. עם סיום לימודיה היא השתלבה כמורה לשפה ולספרות רוסית בתיכון בברית המועצות לשעבר עד עלייתה ארצה בשנת 1982. בישראל היא למדה במכללת "אחווה" שבבאר טוביה בתוכנית להסבת עולים לתחום ההוראה. בתום הלימודים היא השתלבה בבית ספר לחינוך מיוחד "ניר" שבאשדוד, שם עבדה במשך 23 שנה עד פרישתה לגמלאות. האב דוד ז"ל, אשר נפטר לפני כשנה, היה מהנדס מכונות, ובמהלך תקופה מסוימת אף לימד כמה קורסים מקצועיים בבתי הספר של רשתות "אורט" ו"עמל".

גם הדודה, מולי גטניו, בחרה בתחום ההוראה וניהלה בארצות הברית בית ספר –גדול של כ-3,000 תלמידים.

הדור הרביעיהילדיםאלכס טרכטנברג ואחותו מרינה סובולבסקי

אלכס בוגר התוכנית להסבת אקדמאים להוראת האנגלית GIVE ME FIVE במכללת לוינסקי לחינוך. לתחום ההוראה הוא הגיע לאחר שירות קבע של 25 שנה כקצין בתחום משאבי אנוש באגף המודיעין ובאגף כוח האדם בצה"ל. לפני שנה הוא החל ללמד אנגלית בתיכונים המקיפים ג' וט' באשדוד, והשנה יחנך לראשונה כיתה י' מדעית בבית הספר התיכון מקיף ט'. אחותו מרינה היא בוגרת מכללת בית ברל בתחום החינוך המיוחד. עם תום לימודיה היא שובצה כמורה לחינוך מיוחד במסגרת כיתת "מצרף לקויות" בבית הספר היסודי "רעים" באשדוד. לפני שנה מרינה אף קודמה לתפקיד סגנית מנהל בית הספר.

אלכס טרכטנברג: "עם פרישתי לגמלאות משירות כקצין בקבע החלטתי לשלב את אהבותיי הגדולות – מקצועות מרובי-מלל וחיבה לשפות זרות ובצידם הרצון להיכנס מהר ככל שאפשר למערכת החינוך במטרה לתרום לעיצוב דור העתיד של מדינת ישראל. היה לי ברור שכנצר למשפחה של אנשי חינוך והוראה, אני חייב להמשיך במסורת. אין לי כל ספק, כי שחיידק החינוך וההוראה דבק בי כבר מגיל צעיר. ההתנסות הראשונה שלי בתחום ההוראה הייתה כבר בגיל 19 כעתודאי צעיר במסגרת פרויקט "פר"ח" ועבודה כמורה ממלא מקום.