לוגו גלי צהל

פרופ' יצחק גילת בראיון בגלי צה"ל

פרופ' יצחק גילת בראיון על סקר שנערך במכללת לוינסקי לחינוך מצא את ארבע הסוגיות שהכי מעסיקות את הצעירים.

גלי צה"ל, 20.6.2019

 

תמלול

אפי טריגר : והשאלה היא גם איך יבחרו בני הנוער להעביר את החופשה השנה בעקבות המשבר הפוליטי, הם יוכלו לבחור בין עבודה בדוכני הגלידות לבין חלוקת פלאיירים ועבודה במטות המפלגות. איך יושפעו בני הנוער ממערכת הבחירות החדשה, הנה בכתבה שאתה הכנת דורון קדוש.
דורון קדוש : שבעים ימים יש בכל חופשת קיץ, בית ספר אין ,זמן פנוי יש והרבה. האפשרויות שעומדות בדרך כלל בפני בני הנוער נעות בין עבודה בחנות השכונתית לגינון אבל בקיץ הזה יש אפשרות נוספת פעילות פוליטית,
תלמידת י"ב : בקיץ כל אחד מהחברים שלי הולך לעבוד במקום אחר, אני החלטתי לעבוד במפלגה זה נראה לי יותר מיוחד ואפילו יותר כסף.
תלמיד י"ב : השנה אני הולך לחלק פלאיירים של מפלגות, לתלות שלטים כמו שעשינו בבחירות שהיו לפני כמה חודשים
תלמידת י"ב : החלטתי לעשות משהו קצת שונה ללכת לעבוד באחת המפלגות , לעשות טלפונים, עבודה קצת אחרת.
דורון קדוש : אבל לא כולם רואים את העבודה במפלגות רק כאפשרות להרוויח כסף בחופש, יש נערים שלצד העבודה במקום אחד גם מתנדבים במפלגה שהם תומכים בה. למרות שרובם כלל לא יצביעו הם רוצים להשפיע.
תלמידת י"ב : זה חשוב כי אנחנו אזרחים במדינה ומאוד חשוב שנתערב במה שקורה.
תלמיד י"ב : אני מעדיף להתנדב במקום לעבוד בעבודה בגלל שאני מרגיש שהפעילות החברתית שלי מספקת אותי
תלמידת י"ב : גם אם זה בא על חשבון העבודה או לימודים שכשאני חושבת על מה שעשיתי בחיים אני מעדיפה לחשוב ששיניתי משהו.
דורון קדוש : ניסינו לברר מה מביא את בני העשרה לצאת כך מהבית מרצונם החופשי ומתוך אידאולוגיה סקר שנערך במכללתתתתתתתתתת לוינסקי לחינוך מצאה את ארבע הסוגיות שהכי מעסיקות את הצעירים כפי שמתאר הפרופ' איציק גילת
פרופ' איציק גילת: נמצא כי ארבע הסוגיות, מעמד מערכת המשפט , השוואת שכר העבודה של נשים וגברים, חיזוק התרבות המזרחית וקיום תחבורה ציבורית בשבת. המימצא מראה שההתעניינות של בני הנוער מתייחסת לכל הפסיפס של הסוגיות בשיח הציבורי
דורון קדוש : ויש גם כאלה שימשיכו כרגיל הם ירבצו מול הטלוויזיה או ילכו לים כמו שכל נער כמעט רוצה את החלק שלהם הם יתנו בקלפי ביום הבוחר והד"ר קית' גולדשטיין מהאוני' העברית מסביר ככל שהם יבלו יותר בחופש הם יבחרו במפלגה פחות קיצונית.
ד"ר קית' גולדשטיין : גילינו אינטראקציה בין דתיות ומגדר ובין פעילויות חברתיות אז החופש הגדול כן בהחלט יוכל להשפיע על הנטייה להזדהות עם המפלגה זה קשור לכמה נוער יוצאים ומנהלים חיים חברתיים עצמאיים.
דורון קדוש : אם כך בחופש הזה ההשפעה תהיה הדדית בני הנוער על המערכת הפוליטית והפוליטיקה על הנוער.