מהאירוע

שעת עיון על הסיפור המרגש "הדובי של פרד"

הדובי של פרד – מפגש עם הסופרת איריס ארגמן

 

ביום ראשון 4.3.2018 הסטודנטיות בשנה ב' בתוכנית לתואר ראשון בחינוך לגיל הרך השתתפו בשעת עיון על הסיפור המרגש "הדובי של פרד" מאת הסופרת איריס ארגמן. מפגש זה נערך כחלק מן ההכנות לקראת נסיעתן הצפויה של הסטודנטיות לביקור ב"יד ושם" כחלק מההכשרה לקראת היותן גננות. ילדי הגן, כמו שאר אזרחי ישראל, נחשפים לצפירה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, אולם אין בידיהם הכלים להבין את משמעותה ללא תיווך והסבר. תפקיד הגננות הוא בין היתר לסייע לילדים במתן פשר לאירועי היום ולחשוף אותם באופן מבוקר לתכנים הקשורים ביום זה.

איריס ארגמן היא מחברת ספרי הילדים האהובים "בכיסים של גילי", "פנס, מצפן וילד", "רוזלינדה", "הרפתקה בחולות", "בקצה הרחוב" וספרים נוספים.

בהרצאתה סיפרה ארגמן לסטודנטיות על אודות ספרה, "הדובי של פרד" שמציג את סיפורו המרגש של אלפרד (פרד) לסינג, סיפור על ילדות בצל מלחמת העולם השנייה, המספר על תקווה ואהבה, בדידות וחברות אמיצה. ייחודיותו של הסיפור היא שהוא מסופר מנקודת מבט מיוחדת – מפיו של הדובי של פרד.
משפחתו של פרד התגוררה בהולנד. בשל המלחמה נאלצו הוריו להסתיר אותו לבדו אצל משפחות שונות בהיותו בן שש בלבד. מעת לעת נאלצו להעבירו למסתור חדש. הדובי הקטן, הצעצוע האהוב עליו, נשאר לצידו במהלך כל תקופת המחבוא והיה הקשר היחיד שלו למשפחתו.

בתום המלחמה גילה פרד כי כל בני משפחתו ניצלו, הם התאחדו ועזבו את הולנד. כיום פרד בן 81 וחי בארצות הברית. בובת הדוב שנשא עימו במלחמה נשארה ברשותו כל חייו. בשנים האחרונות פרד העניק את הדוב למוזיאון "יד ושם" לתצוגה במסגרת התערוכה "אין משחקים ילדותיים", שבה מוצגים צעצועים של ילדים ששרדו את השואה.

ארגמן סיפרה לסטודנטיות גם על תהליך הכתיבה והאיור של הספר. היא סיפרה כי הייתה בקשר טלפוני עם פרד לסינג, שתחילה נרתע מהרעיון שייכתב ספר המספר את סיפורו. לדבריה, הוא חש שלסיפור המודפס בספר יש התחלה וסוף ואילו לסיפורו האישי אין סוף משום שהוא מלווה אותו עד היום. עוד סיפרה כי בתהליך הכתיבה נפגשה בישראל עם בנו של פרד, שהגיע לביקור בתערוכה ב"יד ושם" שבה מוצגת בובת הדוב של אביו, פגישה שהיא תיארה כמרגשת ביותר.

על מאייר הספר אבי עופר סיפרה ארגמן שהוא מתגורר בברצלונה וניתנה לו יד חופשית באיור הספר. היא הדגישה כי המאייר לא ראה את תמונת הדובי של פרד כשהחל בעבודתו, אלא בדה אותו מדמיונו. עם זאת, איוריו תאמו את דמות הדובי האמיתי. האיור שמופיע על הכריכה הוא האיור הראשון של המאייר.

מהאירוע   מהאירוע

 

מהאירוע   מהאירוע