לוגו רדיו קול הים האדום

תוכנית משכילה ברדיו קול הים האדום

קרן קיסוס אלימלך -מנהלת חשבונות שעשתה הסבה להוראה, מספרת על תוכנית "משכילה", סיוע לאמהות לרכוש השכלה ולשפר מעמד כלכלי ואישי. מכללת לוינסקי לחינוך בשיתוף עם עיריית אילת.

 

"רדיו קול הים האדום", 17.2.2019

תמלול:

רוני יופה : תוכנית משכילה נולדה במטרה לסייע לאמהות לרכוש השכלה לשפר את מעמדן הכלכלי והאישי. שלום לקרן קיסוס אלימלך.
קרן קיסוס אלימלך : בוקר טוב רוני, מה שלומך.
רוני יופה : מה שלומך.
קרן קיסוס אלימלך : אני מצוין, תודה רבה.
רוני יופה : ופי, אז בואי תספרי לנו באמת על הפרוייקט משכילה במכללת לוינסקי אני מבין שאת רואה החשבון או בעצם מנהל את חשבונות. נמאס לך, ואת רוצה לשפר את התעסוקה שלך.
קרן קיסוס אלימלך : שיפרתי כבר רוני, בימים אלה אני מדברת איתך כי אני בוגרת תוכנית משכילה, גאה להיות בוגרת התוכנית הזו מכללת לוינסקי בשיתוף עם עיריית אילת מפרגנת, אני חושבת שזו תוכנית מצויינת, תכנית שבעצם לפני כחמש שנים איפשרה לנשים תכנית העצמה נשית שאיפשרה לנשים לשלב עבודה להמשיך ולעבוד ולצאת בלימודים האקדמיים שהתכנית בעצם מאפשרת…
רוני יופה : את רוצה להיות מורה.
קרן קיסוס אלימלך : אני מורה.
רוני יופה : יפה, אז בבקשה לדבר יותר לאט, כי אני רוצה שאנשים ישמעו אותך.
קרן קיסוס אלימלך : אז אני אאט.
רוני יופה : בדוק, אני רוצה שאנשים ישמעו אותך ויבינו גם את מה שאת אומרת.
קרן קיסוס אלימלך : בשמחה. אז אני אחזור שוב. לפני באמת כחמש שנים הצטרפתי לתוכנית ייחודית תוכנית משכילה, תוכנית שמאפשרת לנשים בעצם להמשיך ולעבוד להשתלב בלימודים האקדמאים ולקבל תעודת תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה, ובימים אלה גם בשנת סטאז', אז גם רישיון הוראה בסופה של השנה. תכנית מדהימה שאני באמת ממליצה לכל אחת ועכשיו גם אחד, כי אני מבינה שהתוכנית הזו נפתחה ותיפתח בימים אלו גם לגברים. אני שמחה לשמוע את זה.
רוני יופה : מאיזה גילאים אפשר כבר להצטרף לתוכנית הזו, ובעצם מה הקריטריונים לתוכנית הזאת, כי לא כל אחת יכולה להיות מורה או גננת. זה ברור.
קרן קיסוס אלימלך : זה נכון, אז אני קודם כל חושבת שמי שלא מרגיש שהוא אוהב את התחום הזה אז מלכתחילה אני לא רואה סיבה למה בכלל…
רוני יופה : אבל בואי נצא מתוך הנחה שיש כאלה שמאוד רוצים לעסוק בחינוך.
קרן קיסוס אלימלך : נכון. אז אני לא יודעת להגיד לך מה הקריטריונים של התכנית הקרובה, אני יכולה להגיד לך מה הקריטריונים של התכנית שלנו לפני כחמש שנים. עברנו מבחני התאמה העברנו ראיונות עברנו מיונים. היתה דרך שהיינו צריכים לעבור כדי שבסופו של דבר להיכנס לתכנית הזו. זה כבר שיש ערב חשיפה בעשירי לשלישי, זה הזמן להגיע ולשמוע, ואני מניחה שיהיו מיונים ושם במכללת לוינסקי יעשו ….
רוני יופה : צריך למשל קרן תעודת בגרות?
קרן קיסוס אלימלך : אה אני חושבת ש… אני אגיד לך בתכנית שלנו, בגלל שהיא תכנית שהיא מאוד מאוד רצתה לקדם נשים, התוכנית הזו למעשה לא היה חייב להגיע עם תעודת בגרות, אבל אנחנו כקבוצה היינו חייבות לעשות תכנית של מכינה של מספר חודשים על מנת שכולם יישרו קו וכל התכנית תצא לדרך כשפחות או יותר הרמה היא רמה די דומה.
רוני יופה : עכשיו כשאת אומרת חמש שנים, זה לא חמש שנים יום יום זה פעמיים בשבוע עד שאתם ממלאים את החמש שנים, נכון.
קרן קיסוס אלימלך : זה כחמש שנים, חמש שנים זה כולל רשיון ההוראה ושנת הסטאז' שאני נמצאת בה השנה, לא כולן חייבות לעשות סטאז' מי שרוצה רק תואר ראשון בחינוך גם יכולה לסיים את הלימודים לאחר ארבע וחצי שנים. כן למדנו פעמיים בשבוע שזה היתרון הגדול של התוכנית, שלמעשה למדנו פעמיים בשבוע מהשעה שתיים בצהריים ועד שמונה בערב. וההתנסות המעשית שכל כך מאפיין את מכללת לוינסקי שאתה למעשה יוצא לשטח לתוך בתי הספר כבר החל מהשנה הראשונה היא בעצם ההתנסות הזאת נערכה בימי שישי…
רוני יופה : למה התוכנית הזו מכשירה אותך להיות גננת מורה בבית ספר יסודי. במה היא מכשירה אותך.
קרן קיסוס אלימלך : התכנית הזו היא הכשירה אותי ללמד בבית ספר יסודי כיתות א' עד ו' כשההתמחות היא התמחות בספרות בשפה בספרות.
רוני יופה : יפה. אז בואי נספר שהחלה ההרשמה לתוכנית דומה שהפעם היא נקראת הישגים, תכנית לתואר ראשון ותעודת הוראה המיועדת לנשים או לגברים תושבי אילת. כן, אבל פה כבר ממש להגיע לתואר ראשון.
קרן קיסוס אלימלך : נכון. זו תוכנית זהה לתוכנית שלנו רק עם שם אחר, והפעם זה לא רק תכנית העצמה נשית שזה מה שמאוד אפיין את התוכנית שאני הצטרפתי אליה, גם גברים מוזמנים להצטרף אילת איזור הערבה. אני באמת ממליצה להגיע לערב החשיפה לשמוע יותר פרטים כי רק מי שמעז ורק מי ששואף יכול בסוף. אתה יודע זה הכי קל להישאר במקום באזור הנוחות, גם לי זה היה קשה לצאת משם, אבל שכבר החלטתי ולהגשים ולנסות אז הנה עשיתי את זה, ואני מאמינה שכל אחד שבאמת רוצה יכול.
רוני יופה : אני רוצה להחמיא לך, עסקת גם כן בתפקיד מאוד חשוב והחלטת שאת רוצה ללמד וזה, אז שינית את כל היחס לך. רק אני רוצה להגיד שהתוכנית הלימודים המתקיימת במכללת לוינסקי זה גם חינוך לגיל הרך ,חינוך מיוחד, חינוך לבית ספר בתחום הספרות כמו שאמרת, אפשר אבל תואר שני בהוראה ולמידה בדגש על מנהיגות במערכת החינוך ומכינה ייעודית להוראה המיועדת לבעלי תנאי קבלה נמוכים. הלימודים במכינה מחליפים תעודת בגרות, וזה מסלול ישיר ללימודי התואר הראשון בחינוך.
קרן קיסוס אלימלך : יפה, רוני אתה בקיא אני רואה זה מצוין. אני פשוט שיתפתי לתוכנית שאני לקחתי בה חלק והתחלתי לפני כחמש שנים, אבל יש עוד המון המון תכניות שיכולות להתאים לכל כך הרבה אנשים.
רוני יופה : בסוף התוכנית את מקבלת תעודת הוראה.
קרן קיסוס אלימלך : כן, בהחלט.
רוני יופה : והאם את רוצה להתפתח ולהגיע למשל לכיתות ז', ח' שזה נחשב אבל הוא כמובן כבר על תיכון, אז מה את צריכה להשלים.
קרן קיסוס אלימלך : יש השלמה בדרך כלל זה אורך כשנה סדר גודל, וזה נקרא הרחבת הסמכה, זה בעצם לימודים שמרחיבים את ההסמכה הבסיסית שכבר קיבלתי בתואר הראשון. ויש כל כך הרבה תכניות שמאפשרות לעבור מתוכנית לתוכנית בהוראה …. מיסודי לתיכון לייעוץ חינוכי. כל כך הרבה דרכים שאפשר להתפתח, ואני חושבת שהבסיס הוא התואר הראשון שם זה עיקר הכובד שם עיקר המשקל שם עיקר הקושי, ומשם אפשר להתפתח להמון המון כיוונים באופן יותר קל בעיני לפחות.
רוני יופה : טוב, וכבר דיברנו לא פעם ולא פעמיים, זה תמיד מרגש אותי האומץ שלך היכולת שלך. ובאמת קרן קיסוס אלימלך, תודה רבה לך.
קרן קיסוס אלימלך : תודה לכם.