למי מיועדים לימודי אוטיזם?

הקורסים מתאימים לאנשי טיפול, לאנשי חינוך ולאנשי מקצוע בחינוך הרגיל ובחינוך המיוחד העובדים עם תלמידים על הספקטרום האוטיסטי ולהורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי.
מדובר בקורסים בודדים או סדרת קורסים קצרים  המקנים ידע והכשרה יישומית הניתנת על ידי מומחים בתחומים הכרחיים לעבודה עם ילדים על הספקטרום האוטיסטי.

המרצים מומחים בתחומים שונים בתוך הספקטרום האוטיסטי, כל מרצה מעביר את הקורס על פי תחום מומחיותו

סדנאות יום

"לקרוא בין השורות"
איך מלמדים ילדים על הספקטרום אירוניה, סלנג ומטאפורה

ילדים על הספקטרום האוטיסטי מתקשים להבין שפה בהקשר החברתי: שפה פיגורטיבית הכוללת אירוניה, סלנג, מטפורות והומור ונוטים לפרש ביטויים אלו באופן מילולי.
קשיים אלו עשויים להשפיע על השתלבותם בשיחה חברתית, קריאת מדיה, והבנת דקויות בתוך סיטואציה חברתית.
בסדנא זו נלמד על המקור הפרגמטי והמוחי לקשיים אלו.
נכיר מספר תוכניות התערבות שיעילותן הוכחה מחקרית בשיפור הבנת השפה פיגורטיבית.

הסדנא תתקיים בתאריך 24.4.2020 יום שישי בשעות 12:00-9:00
במרכז להוראה חדשנית ומיטבית (122) במכללת לוינסקי לחינוך

מנחות הסדנא הן פרופ' נירה משעל, חוקרת מח וחינוך באוניברסיטת בר-אילן
ד"ר ענת קסירר, ראש מרכז המרכז לפיתוח ולהכשרה בתחום אוטיזם ומרצה וחוקרת בתחום האוטיזם

עלות למשתתף 270 ₪ בהרשמה מראש

להרשמה לחצו כאן

סדנאות מקבץ

אתגרים בחינוך ילדים ומתבגרים על הספקטרום

ד"ר ענת קסירר ושחר בר יהודה

הקורס מתאים להורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי, לאנשי טיפול, לאנשי חינוך ולאנשי מקצוע בחינוך הרגיל והמיוחד העובדים עם תלמידים על הספקטרום האוטיסטי.

חינוך ילדים ומתבגרים על הרצף האוטיסטי במערכת החינוך ובמרחב המשפחתי מזמן אתגרים מורכבים להורים, למחנכים ולמטפלים.

האם אתם מתלבטים כיצד לספר לילדכם על האבחנה שלו וכיצד לשתף את המשפחה המורחבת?

האם אתם מתמודדים עם קשיי התנהגות והתנגדות לביצוע מטלות בכיתה או בבית?

האם אתם קוראים את התוכנית הלימודית שנכתבה לילדכם ואינכם מבינים כיצד מתחברות המטרות שנכתבו להתמודדות שלכם בבית?

שאלות מורכבות אלה ואחרות משפיעות, בין היתר, על שיתופי הפעולה בין ההורים לאנשי המקצוע במערכת החינוכית (גננת, סייעת, מורה, מתי"א), ועל קבלת ההחלטה אם, מתי וכיצד לספר לילד על האבחנה שלו ואם, מתי וכיצד לשתף בכך את בני המשפחה ואת תלמידי הכיתה.

הקורס המוצע מעלה סוגיות מרכזיות בחינוך ילדים ומתבגרים על הרצף האוטיסטי כדי לאפשר מפגש בלתי אמצעי של כל הגורמים המשפיעים על הילד סביב שולחן אחד.

הלמידה בקורס זה מגוונת ומשלבת הרצאות פרונטליות של מרצים שונים לצד דיונים בקבוצות, סימולציות, ולמידה מתוך תיאורי מקרה של המשתתפים.

הקבוצה המתגבשת הופכת לקהילה מצומצמת המהווה "משענת" להורים המתוודעים לכך שאינם לבד במערכה.

הנושאים בקורס:

 1. הורים ומערכת החינוך – בניית דרכי עבודה ותקשורת, מעורבות לעומת התערבות.
 2. שלבי גילוי האבחנה והשפעתם על הילד, על המשפחה ועל מערכת החינוך
 3. התמודדות הורים, מחנכים ומטפלים עם אתגרי גיל ההתבגרות בפרספקטיבה חינוכית, התנהגותית ופסיכיאטרית.
 4. מפגש עם בוגרי מערכת החינוך.

ימי לימוד:
יום שלישי 
19:00-16:00
למשך שבעה מפגשים

להרשמה לחץ כאן >>

חברות על הספקטרום – פיתוח מיומנויות חברתיות

ד"ר ענת קסירר

התוכנית ללימודי אוטיזם פועלת במסגרת לימודי תעודה ופיתוח מקצועי במכללת לוינסקי לחינוך. הקורס מתאים לאנשי טיפול, לאנשי חינוך ולאנשי מקצוע בחינוך הרגיל ובחינוך המיוחד העובדים עם תלמידים על הספקטרום האוטיסטי ולהורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי

האם תלמידך או ילדך נמצא בין בני גילו אך לא מצליח להתחבר חברתית או להיכנס למשחק או לשיחה יחד עם חבריו? האם תגובותיו מתבטאות בהצקות או שהוא פשוט נותר כצופה מהצד? ייתכן שהוא מפספס קודים חברתיים והבנת סיטואציות דוגמת אמירות ציניות או סלנג מקובל? האם יכול להיות שהוא התייאש והפסיק לנסות למצוא חברים?

הקורס עוסק בהבנת סוגיות בהתפתחות חברתית ובפיתוח מיומנויות חברתיות של ילדים על הספקטרום האוטיסטי.הבנת מצבים חברתיים והשתתפות במשחק או בשיחה הם אתגרים יומיומיים לתלמידים עם אוטיזם. התערבות חברתית מותאמת לתלמיד ולבני גילו משפרת את התפקוד החברתי ואת ההתמודדות עם סיטואציות מורכבות  כמו גם את המוטיבציה שלו ואת הנאתו החברתית.

במסגרת הקורס נלמד לפתח חברויות, ללמד מיומנויות משחק ועבודה בצוות , כיצד להתפשר, לוותר, לפרגן, , כיצד ללמד את דקויות השיח כגון: הומור, אירוניה וסלנג, כל זאת תוך הבנת ההקשר למקום שהילד נמצא בו, לגילו ולהבנתו החברתית. נכיר מודלים שונים ממחקרים עדכניים לתוכניות התערבות חברתית ונתנסה בטכניקות מגוונות לעבודה חברתית.

לקורס חלק יישומי, שבו הלומדים יתנסו בבניית תוכנית התערבות קצרת מועד, לפי הנחיות וליווי של המרצה. התוכנית תיושם תוך העמקת הידע וההבנה בנושאים חברתיים לילדים עם צרכים מיוחדים ולילדים על הספקטרום האוטיסטי.

מיניות על הספקטרום –חינוך מיני ואוטיזם

יפעת גרשנוביץ

הקורס מתאים לאנשי טיפול, לאנשי חינוך ולאנשי מקצוע בחינוך הרגיל ובחינוך המיוחד העובדים עם תלמידים על הספקטרום האוטיסטי ולהורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי

האם ילדך או תלמידך מראה התנהגות מינית חריגה במקומות ציבוריים? האם הוא מתפשט בפרהסיה או אינו מבין מהו אזור פרטי? האם אין הוא מבין כיצד יוצרים מערכת יחסים או קשרים אינטימיים? ייתכן ששמת לב לתסמינים דומים, אך מעולם לא טיפלת בהם בצורה מקצועית? אולי אף חששת להתערב או שהגבת לנושא בדחייה?

בקורס ננסה להבין את הרקע להתפתחות פסיכו-סקסואלית בקרב אוכלוסיות נורמטיביות, וכן את העמדות, הנורמות והכללים שאנו מורגלים בהם בהשוואה להתפתחות מינית בקרב ילדים על הרצף האוטיסטי.

מיניות אצל ילדים עם צרכים מיוחדים בכלל ואצל ילדים על הספקטרום האוטיסטי בפרט, מתפתחת בקצב אחר בהשוואה לילדים עם התפתחות תקינה. ילדים על הרצף האוטיסטי מתקשים בהפנמת נורמות הנהוגות בחברה בנושא זה והם עשויים להראות התנהגות שאינה מותאמת למקובל חברתית בגלל מאפייני הלקות ולא בהכרח בשל כוונה מינית.

בקורס נלמד גישות שונות להכנת תוכנית התערבות בנושא התנהגות מינית ונלמד על חשיבות השיח המשותף של הצוות עם ההורים ועל החשיבות לקיום דיאלוג קבוע בנושא לצורך התמודדות ותגובה נכונה של הצוות והמשפחה. כמו כן הלימודים יעסקו בנושאים הבאים:

 • התפתחות מינית אצל ילדים עם הרצף האוטיסטי
 • טיפול אינטימי בתלמיד, התמודדות עם תלמידים שאינם גמולים
 • מהו פרטי ומהו ציבורי?
 • דרכי טיפול והצבת גבולות בנושא המיניות
 • מערכות יחסים וקשרים רומנטיים
 • התמודדות של בנות על הרצף האוטיסטי עם קבלת וסת

לקורס זה חלק יישומי שבו הלומדים יתנסו בבניית תוכנית התערבות (פרטנית או קבוצתית) קצרת מועד, מאחד מהנושאים שנלמדו בקורס בהתאמה לתלמידים שלהם. לדוגמה, שינויים בגיל ההתבגרות, פרטיות, מרחקים חברתיים, התנהגות מינית מותאמת/לא מותאמת, זיהוי והתמודדות עם מצבי סיכון.

חינוך כיתה על הספקטרום – דילמות מורכבות וסוגיות מקצועיות 

שחר בר-יהודה, ד"ר ענת קסירר

הקורס מיועד לאנשי מקצוע, לאנשי טיפול ולאנשי חינוך בחינוך הרגיל ובחינוך המיוחד העובדים עם ילדים עם תלמידים על הספקטרום האוטיסטי.

האם ההורים דרשו ממך לשנות תוכנית לימודים בכיתה ונענית לבקשתם, או שתגובתך גרמה להתלהטות? האם הצוות המקצועי שלך התנגד להטמעת תוכנית עבודה בכיתה ואפשרת להם להוביל? האם תרצה לדעת כיצד נכון לפעול עם ילד על הספקטרום האוטיסטי שהוריו מתנגדים לדבר על האבחנה? כיצד מתמודדים עם אי הסכמה בין הורים גרושים או פרודים לילד על הספקטרום האוטיסטי?

 

תוכניות הלימודים האקדמיות מזמנות דיון תיאורטי בסוגיות אתיות-מוסריות מורכבות, אך אינן מכינות מספיק את אנשי החינוך והטיפול למפגש הבלתי אמצעי עם סוגיות אלה במציאות שבה כיתת החינוך המיוחד שקופה ונתונה לבחינה ולביקורת מצד בעלי עניין המייצגים היבטים שונים. הקורס מפגיש את המשתתפים עם כמה דילמות אתיות-מוסריות מורכבות שאנשי מקצוע המחנכים ומטפלים בתלמידים עם מוגבלויות מתמודדים איתן, במטרה להקנות ידע וכלים יישומיים להתמודדות עם אותן סוגיות ולאפשר הכללה של דרכי ההתמודדות במסגרת החינוכית השקופה.

הלימודים בקורס מאפשרים דיון והעמקה בסוגיות אתיות-מוסריות-מקצועיות שאנשי מקצוע נתקלים בהן באמצעות תיאורי מקרה הלכה למעשה. הלימודים מתקיימים במרחבי סימולציה שבהם ידמו תרחישים שונים ויינתנו מענים מקצועיים מיטיבים.

כחלק מההתנסות היישומית בהתמודדות עם אותן סוגיות, יתנסו המשתתפים בקורס בתיאור סוגיה אתית-מוסרית שאיתה הם מתמודדים ובהתוויית תוכנית יישומית להתמודדות איתה במרחב החינוכי השקוף.

קריאה על הספקטרום – מאחורי המילים האותיות והצלילים 

ד"ר יעל קמחי

הקורס מתאים לאנשי טיפול, לאנשי חינוך ולאנשי מקצוע בחינוך הרגיל ובחינוך המיוחד העובדים עם תלמידים על הספקטרום האוטיסטי ולהורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי

האם ילדך או תלמידך מתייחס לספר כחפץ ומעלעל בדפים באופן אובססיבי? האם הוא מתעקש לקרוא ספר אחד בלבד ולא מוכן לגוון? האם הוא מתעקש רק לקרוא את המילים אך לא מחפש משמעות?

ילדים עם אוטיזם מתמודדים עם קשיים בתחום הלימודי ונחשבים לתת משיגים בתחום זה. אחד התחומים המורכבים הוא תחום האוריינות בכלל, ובעיקר הבנת הנקרא והנשמע. הקורס המוצע עוסק בניצני אוריינות (השלבים הראשונים של האוריינות) וראשית הקריאה לילדים על הספקטרום האוטיסטי.

ילדים עם התפתחות תקינה מחפשים משמעות בטקסט באופן טבעי, בשונה מילדים על הספקטרום האוטיסטי שלרוב מסתכלים על הטקסט כאתגר טכני, כשהמטרה היא לפענח את הכתוב בלי לחפש את המשמעות מאחורי הדברים.

בקורס זה נפרוס את תחום האוריינות בהתייחסות לילדים עם צרכים מיוחדים בדגש על ילדים על הרצף האוטיסטי ונפרוט את האופן שבו ניתן ללמד ילד על הרצף את ראשית הקריאה תוך התייחסות למשמעות.

נסתייע בניתוח תהליכים של הקראת סיפור, חשיפה לפעילות מעוררת מוטיבציה ומוחשית לצורך פיתוח ההבנה, נתמקד באסטרטגיית למידה שונות ובהן "קריאה חוזרת", תמיכה חזותית ועוד, כדי שהקריאה לא תישאר בבחינת נושא טכני אלא שתופק ממנה גם משמעות.

הנושאים בקורס:

 • מיומנויות אלף בית וראשית כתיבה וקריאה
 • מודעות פונולוגית – קשר בין צליל לאות
 • ידע אותיות – זיהוי ושיום אותיות
 • התפתחות כתיבה – כתיבה ילדית
 • הבנת הטקסט ולשון הספר- הבנת הנקרא והבנת הנשמע

לקורס זה חלק יישומי שבו הלומדים יתנסו בבניית תוכנית התערבות קצרת מועד, לפי הנחיות וליווי של המרצה. התוכנית תיושם תוך העמקת הידע וההבנה סביב נושאים הקשורים בראשית קריאה לילדים עם צרכים מיוחדים ולילדים על הספקטרום האוטיסטי.


ממליצים

"הקורס הפגיש אותנו, הורים לילדים על הספקטרום, עם אנשי מקצוע וטיפול (קלינאיות תקשורת, מרפאות בעיסוק, מורות לחינוך מיוחד ועוד) ויצר שיח פתוח, מפרה ומרגש בין כל חברי הקבוצה, זאת לצד מתן ידע מקצועי ונרחב וכלים פרקטיים ומדויקים.
תודה גדולה לד"ר ענת קסירר שבסבלנות אינקץ ובגישה חיובית ואוהדת ידעה לתת מענה לכל שאלותינו והשכילה לייצר מסגרת חמה ומכילה עבור כולנו.
הקורס מלא בכל טוב, נהניתי מכל רגע והפקתי ממנו המון.
אני מגיעה מרחוק, מאזור הצפון, ובהחלט היה שווה את המאמץ! מחכה כבר לקורס הבא.
תודה רבה על הכל."

לילך, אמא לילד בן 10 על הספקטרום

"הקורס היה מרתק ומלא כל טוב. ענת מעבירה את הקורס בצורה חווייתית , אישית ומלאה רגש. יצאתי מהקורס עם כלים פרקטיים לעבודה היום יומית שלי. ממליצה בחום"

צילי אפרת

סיוון וורונסקי

"כולי גאווה להיות בוגרת מחזור ראשון בקורס חברות על הספקטרום – התערבות חברתית. כבוגרת הקורס, אני ממליצה עליו מאוד!!!
החומר הנלמד מועבר בדרך מאוד יסודית ומעמיקה. ד"ר ענת קסירר מעבירה את השיעורים הצורה מעניינת, מרתקת ומרגשת. כאמא לילד על הרצף האוטיסטי, הקורס תרם לי משמעותית."

לילך דניאל

"החומר שהועבר בקורס היה מבוסס על ידע מקצועי שתורגם מיד למעשה עושר של הצעות שכללו לא מעט מערכי שיעור שנהניתי להביא וליישם ולנסות לאורך הסמסטר. המשתתפים בקורס הם הורים לילדים על הספקטרום וגורמים מטפלים במסגרות השונות במגזר היהודי ובמגזר הערבי. השילוב הוליד תובנות, זוויות ראיה נוספות וראיה יותר רחבה של העבודה עם הילדים וכמובן.
רגעים מרגשים לכולנו. מחכה כבר לקורס הבא"

צילי אפרת

צילי אפרת