תואר שני בחינוך מוזיקלי עם תעודת התמקדות בניצוח תזמורות כלי נשיפה ילדים ונוער

ניצוח, מנהיגות וקהילה (1 ש"ש)
מנצחים העומדים בפני תזמורת הם סמל לניהול ומנהיגות. קורס זה יסקור את הזיקות בין שני מושגים אלו בהקשרו של החינוך המוזיקלי בהיבטים תאורטיים ומעשיים. מהם הכישורים הדרושים לניהול נבון של הרכבים מוזיקליים גדולים דוגמת תזמורת או מקהלה? כיצד ניתן לנסח חזון מנהיגותי וערכי בשיתוף עם נגנים, עם זמרים ועם הקהילה? הקורס יסקור סגנונות ניצוח שונים, אופני אינטראקציה בין מנצחים ונגנים וינתח אותם בהיבטים שונים מתחום הניהול, הארגון והובלת תהליכים חינוכיים, ערכיים, מוזיקליים וקהילתיים. מיועד גם למסלול האם.

עיבוד ותזמור (1 ש"ש)
הקורס יעסוק בכתיבת עיבודים ותזמור להרכבים שונים, המהווים חלק מעבודתו של המנצח עם תזמורת בית הספר או הקהילה. במהלך הקורס יתורגלו מרקמים שונים המאפיינים ז'אנרים וסגנונות מוזיקליים מגוונים, ויילמדו התפקידים המאפיינים את  כל אחת מקבוצות הכלים השונות: כלי קצב, כלים הרמוניים, כלי קשת וכלי נשיפה.

מתודיקה של עבודה עם תזמורות כלי נשיפה ילדים ונוער (1 ש"ש)
הקורס נועד ללמד את הסטודנטים את אופני ההיערכות הנוגעים להקמה, לארגון ולעבודה פדגוגית שוטפת של מנצח תזמורת כלי נשיפה. יילמדו עקרונות לבניית תוכנית עבודה, מערכי שיעור וטכניקות הוראה שונות, בחירת רפרטואר, תכנון שנתי של עבודת התזמורת, דרכים ושלבים בעבודה על שיר או יצירה, פיתוח מיומנות מוזיקלית דרך החזרות, דרכים לשיפור הצליל האישי והתזמורתי, פיתוח יכולת נגינה בצוות, בניית תוכנית להופעה קצרה ולקונצרט שלם ושימוש בתזמורת ככלי חברתי חינוכי. הקורס יכלול צפייה בעבודת תזמורת פעילה לאורך שנה ואימוני ניצוח בעבודה עימה.

תורת הכלים (1 ש"ש)
הקורס יתמקד בהכרת כלי התזמורת על פי משפחות הכלים השונות המרכיבות תזמורת כלי נשיפה (כולל תזמורת ביג בנד). במהלך הקורס ייבחנו תכונותיהם הספציפיות של הכלים – דרכי הפעלת הכלים והפקת הצליל שלהם, מנעדיהם, טרנספוזיציות ומפתחות שיילמדו באמצעות לימוד אקוסטיקה בסיסית של כלי הנגינה. נוסף על כך, תינתן הדרכה בסיסית בכל הנוגע למבנה הפיזי של הכלים ולתחזוקתם.

רפרטואר תזמורות כלי נשיפה ילדים ונוער (1 ש"ש)
הקורס יציע מפגש עם רפרטואר מייצג של מוזיקה ישראלית ובין-לאומית, עכשווית והיסטורית שנכתבה לתזמורות כלי נשיפה של ילדים ונוער על סוגיהן. יוצגו יצירות המתאימות לשלבים ולרמות השונות של ביצוע בתזמורות כמו גם לגילים השונים, מבית הספר היסודי ועד לתיכון. הסטודנטים יכירו יצירות המתאימות לקונצרטים בית-ספריים ולקונצרטים בקהילה.

סדנת ניצוח תזמורות כלי נשיפה (2 ש"ש)
הקורס יחולק לשני נושאים עיקריים. בחלקו הראשון ילמדו המשתתפים את עקרונות שפת הניצוח, סוגיות שונות בהתמודדות עם פרטיטורה וכן עקרונות בסיסיים בניהול חזרה. בחלקו השני יגיעו המשתתפים אל תזמורת נוער מקומית לשם תרגול ואימון בעבודה על יצירות שיילמדו מראש. הרפרטואר ייבחר בהתאמה למסגרות העבודה של המשתתפים בקורס, בשאיפה שכל אחד מהם יוכל מצד אחד להתמודד עם יצירות המתאימות לתזמורת ומצד שני להביא לידי ביטוי את הנלמד בקורס מבחינת טכניקת ניצוח.

עיקרי התוכנית

ראש התוכנית

ד"ר איתן אור נוי

מרכזת התוכנית

דר' יעל נתיב

מזכירות סטודנטים

טלפון למתעניינים

<<יוני 2019>>
אבגדהוז
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6