מנהלת המרכז

נעה מנצ'ל
דוא"ל: noamenchel@levinsky.ac.il

מזכירת המרכז

איריס סופר
דוא"ל: minad@levinsky.ac.il

 


שעות פעילות משרדי מנעד:

בימים ראשון עד חמישי בשעות 9:00–17:00

לפניות נא לשלוח דואר אלקטרוני.

כתובת המרכז: מכללת לוינסקי לחינוך, רח' שושנה פרסיץ 15 ת"א
מזכירות: חדר 200 א'
טלפקס: 03-6901634


מהו מנעד?

מנעד הוא מרכז לאבחוני מת"ל (מערכת תפקודי למידה). במרכז נערכים אבחונים ללומדים במכללת לוינסקי לחינוך ולמתעתדים ללמוד במסגרות אקדמיות אחרות בכל רחבי הארץ או הלומדים במסגרות כאלה (באוניברסיטאות ובמכללות), ובכלל זאת לקראת המבחן הפסיכומטרי.

צוות המאבחנים במרכז מנעד מקצועי ומיומן בתחום האבחון ולקויות הלמידה. הוא מלווה את תהליך האבחון בשיקול דעת רב-מערכתי במטרה להשיג את התוצאות הטובות ביותר עבור המאובחן. בסופו של התהליך המאבחן מציג למאובחן את תמונת המצב שלו על כל מרכיביה – הקשיים מצד אחד, והיכולות מצד אחר – וממליץ לו על אפשרויות טיפול ופתרונות לבעיותיו, ובכלל זאת תנאי ההיבחנות המתאימים לו.


מהו אבחון מת"ל

המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) מייחסת כיום חשיבות רבה להנגשת ההשכלה הגבוהה לאוכלוסיית סטודנטים לקויי למידה. כדי למצוא דרכים לסייע לסטודנט להביא לידי ביטוי ממצה את כישוריו האינטלקטואליים תוך עקיפת הליקויים, פותחה במרכז הארצי לבחינות והערכה מערכת אבחון של ליקויי למידה שנקראת מת"ל (מערכת תפקודי למידה). מטרתה לזהות את הקשיים האופייניים לנבחן, לקבוע זכאות להתאמות ייחודיות לתנאי היבחנות, המותאמות לממצאי האבחון, ולהתאים לו תוכנית עבודה מתאימה.

אבחוני מת"ל נערכים באמצעות מערכת ממוחשבת של מבחנים ושאלונים, שפותחה בידי המרכז הארצי לבחינות והערכה כדי לאבחן לקויות למידה בקרב מועמדים להשכלה גבוהה ובקרב סטודנטים הלומדים במסגרתה. אבחוני מת"ל, בשילוב שיקולי הדעת של הצוות המקצועי, מאפשרים לְאַתֵּר לקויות למידה הייחודיות למאובחן, לקבוע זכאות להתאמת תנאי היבחנות ולהציע מגוון של תוכניות סיוע בלימודים.

את תהליך האבחון עורך מאבחן דידקטי בעל תואר שני בלקויות למידה.

למי מיועד האבחון?
האבחון במת"ל מיועד לצעירים שנקבע בעבר כי הם בעלי לקות למידה או הפרעת קשב וריכוז והאבחון שבידיהם אינו תקף, או לצעירים שיש להם קשיים ניכרים לפחות בתחום אחד מהתחומים האלה: קריאה, כתיבה, תפקודי שפה אחרים, חשבון, תפקודי קשב וריכוז.

קריטריונים להיבחנות במת"ל

  • גיל 16 עד 30
  • שליטה בעברית או בערבית ברמה של שפת-אם (במקרים מסוימים ניתן לאבחן במערכת גם עולים ותיקים ששפת אמם רוסית)
  • היעדר מוגבלות הצפויה להפריע להיבחנות באמצעות מחשב (כמו כבדות ראייה, כבדות שמיעה, בעיות מוטוריות)
  • לא נבחנו במת"ל בשלוש השנים האחרונות

מידע נוסף על מת"ל, על סוג ההתאמות הניתנות, ועל בחינה פסיכומטרית בתנאים מותאמים אפשר למצוא באתר המרכז הארצי לבחינות והערכה.