לוגו גלי צהל

ד"ר אלון וסרמן בראיון בתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל

ד"ר אלון וסרמן בראיון בנושא התמכרות למשחקי למחשב בוקר טוב ישראל

 

"גלי צה"ל", 28 5 2019

 

תמלול

אפי טריגר : חופש גדול, הורים מודאגים, פורטנייט, מכורים לרשת. דורון קדוש, כתבנו, שב אלינו עם נתונים מעניינים.
ילד : אני לא מבין מה אמא שלי רוצה ממני, אני בכלל לא מכור למסכים, אני פשוט אוהב לשחק במשחקי מחשב ולא בא לי להפסיק.
ילד : אני נהנה לשחק עם חברים ולהתחרות במשחק. כאשר אני צריך להפסיק משחק באמצע זה מבאס ובדרך כלל אני יודע איך להציב לעצמי גבולות.
דורון קדוש : רובם כנראה לא יסכימו להודות בכך, אבל היום כבר אין ספק, ילדי ישראל מכורים למסכים ובעיקר למסכי המחשב. מעל כולם נמצא הפורטנייט, המשחק ששבה את הלבבות ואת הילדים. סקר שערכה עיריית ירושלים מראה כי גם המורים נמצאים במשבר לא קטן, כ- 90 אחוז מהם מרגישים כי הם צריכים כלים נוספים להתמודדות עם התופעה. משה ליאון, ראש עיריית ירושלים, מסכים כי חייבים לפעול בנושא.
משה ליאון : תוצאות הסקר מהוות מבחינתנו תחילתה של הידברות מקצועית, בכוונתנו להשקיע מאמצים רבים כדי להעניק לאנשי החינוך, להורים ולילדים את כל הכלים הדרושים לכך.
דורון קדוש : עוד עולה מנתוני הסקר כי רוב הילדים חווים התפרצויות זעם, כעס או בכי בעקבות המשחק במחשב. הד"ר אלון וסרמן, מרצה לפסיכולוגיה במכללת לוינסקי לחינוך, קורא להורים לא לעצום עיניים.
ד"ר אלון וסרמן : רגשות כלים שעולים מפורטנייט בכלל לא מפתיעים מכיוון שזה משחק שמזמן אלימות ועוסק בה כל הזמן, גם החלק החברתי שההורים משלים את עצמם שלכאורה זה מספק איזה שהוא ענין חברתי, עושה בדיוק הפוך. ילדים לא לומדים להתנהל באופן נורמטיבי דרך המשחק הזה.
דורון קדוש : להורים בהחלט יש סיבה לדאגה, רק כמחצית מהתלמידים שיתפו מבוגר אחראי כאשר נפגעו ברשת, זאת כשרובם משחקים ברשת עם אנשים שאינם מכירים ואולי הנתון המדאיג מכולם הוא שרק כמחצית מהתלמידים מאפשרים להוריהם לעקוב אחריהם ברשתות החברתיות. העיתונאית אמילי עמרוסי היא אמא לשני מתבגרים מכורים והיא מספרת שבמלחמה על לב הילדים הפורטנייט ניצח.
אמילי עמרוסי : כן, הם לא מסכימים למשל שארשום אותם לקייטנות או לפעילויות בחופש הגדול. אחד מהם כבר לא מגיע לתנועת נוער. אני לא יודעת אם מכורים זאת המילה, אבל בהחלט מאוד מאוד אוהבים פורטנייט ואנחנו לא בית מזניח, מדובר בהורים טובים שמקפידים על הבריאות הרגשית והרוחנית של הילדים שלהם, שמקריאים ספרים מגיל קטן והפורטנייט ניצח גם אותנו.
דורון קדוש : בעוד כחודש ייצאו ילדי ישראל לחופש הגדול, המשמעות מבחינתם תהיה כנראה עוד שעות מסך. מבחינת ההורים המלחמה רק הופכת לקשה יותר.