לוגו ערוץ 13

ד"ר יעל קמחי בראיון בערוץ הטלויזיה "רשת 13"

ד"ר יעל קמחי בראיון על התמודדות המשפחה עם ילד על הספקטרום בתוכנית "פותחים יום".

ערוץ רשת 13, 21.5.2019

 

תמלול

אלעד זוהר : היום אחרי החדשות תחקיר מרתק של המקור , המלווה את אברומי ילד אוטיסט ומשפחתו ההורים והאחים שליוו אותו 20 שנה, מתארים את כל התהליך שעברו קשיים, משברים, רגעי אושר וכל צעד שבו הצעיר אברומי השתלב בחברה. בואו נראה הצצה ואז נדבר עם ד"ר יעל קמחי, מומחית לאוטיזם הנה.
מראיין : את מי יותר קל לך להבין כלבים או בני אדם?
אברומי פרידמן : אני חושב כלבים לפעמים, כי כלבים לא הם לא בני אדם שונים. כלבים הם רק נובחים והם לא מדברים והם לא קשוחים ולא צועקים.
מראיין : איזה בני אדם הכי קשה לך להבין?
אברומי פרידמן : אנשים שצועקים ומסבירים הרבה פעמים ואז אני לא מבין אותם.
אלעד זוהר : על פניו בשיחה הזאת בן אדם כאילו רגיל. זה ילד שאמרו להורים שלו שהוא לא ידבר, הוא לא יגיב, הוא לא יעשה כלום.
ד"ר יעל קמחי : נכון.
אלעד זוהר : זה שינוי מהפכני.
ד"ר יעל קמחי : אכן שינוי מהפכני ובהחלט אנחנו מכירים את זה אצל ילדים שמאובחנים עם אוטיזם , אי אפשר לדעת מראש לאן הם יוכלו להגיע ובגלל זה מאוד מאוד חשוב להשקיע ולקדם אותם ולתת להם את הטיפול המותאם, כי יש להם סיכוי מאוד גדול להתקדם. אנחנו כחברה צריכים לסייע להם. אנחנו צריכים לדעת להתאים להם את התכניות, את הטיפול המתאים ואנחנו רואים באמת ילדים שעושים תהליכים מדהימים, כשיודעים לעבוד איתם בצורה מותאמת ואסור לוותר.
אלעד זוהר : איך עובדים עם ילד אוטיסט בתפקוד הנמוך , איך מגיעים אליו, איך פורצים את המחסום הזה?
ד"ר יעל קמחי : צריך מערכת מאוד עוטפת גם ההורים שמסייעים ומטפלים וגם אנשי מקצוע , קלינאיי תקשורת, תרפיסטים, אנשי חינוך שיודעים לעבוד עם ילדים על הספקטרום. תכניות התערבות , בין אם הן התנהגותיות או רגשיות אבל צריך לבנות מעטפת שמותאמת לילד ולעשות את העבודה בצורה מאוד מקצועית ורחבה וגם אנחנו כחברה יש לנו אחריות זאת אומרת, זה לא רק מספיק לתת לילד את הטיול ולצפות מהחברה לקלוט את הילד, אלא החברה צריכה לדעת להכיל את הילדים עם הצרכים המיוחדים לקבל אותם לתמוך בהם כדי שהם באמת יעשו את התהליך ויתקדמו.
אלעד זוהר : טוב, לא פשוט זה הולך להיות תחקיר מרתק של המקור. הערב מדובר על משפחה שאמרו לה בגיל מאוד מאוד צעיר פשוט תוותרו על הילד, תשלחו אותו למוסד, אין לכם מה לעשות איתו וממש מלווים אותם לאורך 20 שנה שמתארים את כל התהליך. כאמור הערב אחרי החדשות. ד"ר יעל קמחי, תודה רבה.
אלעד זוהר : על הדברים האלה.