לוגו כאן 11

פרופ' מיכל בלר ברדיו כאן ב'

פרופ' מיכל בלר התראיינה על דוח ה- OECD על שיעור האלימות בקרב תלמידי חטיבות ותיכונים

 

רדיו כאן ב, 20.6.2019

 

תמלול:

דב גיל-הר : חופש הגדול כאמור מתחיל היום. יותר משבע מאות אלף תלמידי חטיבות הביניים והתיכונים. אבל שר החינוך הנכנס הרב פרץ, הרבה מאוד אתגרים למשל, דוח של ה- OECD, כי שיעור האלימות בבתי הספר בישראל גבוה פי שישה מכלל מדינות המערב. הנה הדיווח של לירן כוג'הינוף, כתבנו לענייני חינוך.
לירן כוג'הינוף : אלימות רבה, מחסור בתנאים פיזיים בכיתות ופערים טכנולוגיים. דוח של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי מגלה מנהלי בתי הספר בחטיבות הביניים בישראל מדווחים על אלימות גבוהה לעומת מדינות ה- OECD. עשרים ושישה אחוזים מהמנהלים בישראל מדווחים על איומים או אלימות מילולית בקרב תלמידים, לעומת ארבעה עשר אחוזים בממוצע ממדינות ה- OECD. שלושה עשר אחוזים מהמורים בישראל דיווחו על אלימות בין תלמידים ומובילה לפגיעה פיזית, לעומת שני אחוזים בלבד במדינות ה- OECD. במחקר השתתפו ארבעים ושמונה מדינות, והוא נערך בקרב מנהלים , מורים בכיתות ז' עד ט'. עוד עולה מהמחקר כי רק מחצית מהמורים בישראל סיפרו כי הם מסוגלים לסייע לתלמידים ללמוד באמצעות שימוש בטכנולוגיה דיגיטלית לעומת שישים ושבעה אחוזים במדינות ה- OECD. פרופ' מיכל בלר, נשיאת מכללת לוינסקי לחינוך.
פרופ' מיכל בלר: היקף האלימות בקרב תלמידים נפוץ בישראל בהשוואה למדינות ה- OECD. מנהלים בישראל מדווחים על איומים ואלימות בקרב תלמידים. בעיני זהו ממצא חמור המחייב הפעלת תוכנית מערכתית דחופה. בין החדשות הטובות בסקר הוא הממצא לפיו שביעות רצון המורים גבוהה יחסית ל- OECD. הן ביחס למקצוע ההוראה והן ביחס לבית הספר בו הם מועסקים. בין הסיבות לכך לדעתי שיפור בהסכמי השכר, ותמיכה במורים החדשים בעזרת קורסי ליווי.
לירן כוג'הינוף : יותר משבע מאות אלף תלמידים יצאו מחר לחופש הגדול חוץ ממי שיש להם עוד בגרות. בעוד עשרה ימים יצטרפו אליהם עוד כמיליון וחצי תלמידי בתי הספר היסודיים וגני הילדים. אופק, אלון ונטע, הם תיכוניסטים ממודיעין, שבהחלט מאושרים היום.
אופק : היי, אני אופק. ועכשיו סיימתי יב' בשעה טובה. ואני חייבת להגיד שכל החוויה של בית ספר היתה מאוד כיפית. בין כל הקשיים שהיו עם ללמוד למבחן, ועוד עבודה ועוד לחץ, אז היה גם הרבה רגעים מאוד כיפים עם החברים וטיולים.
אלון : עולים ליב'. מחר יש בגרות בניהול עסקי ומשתחררים מזה. סוף סוף חופש לנוח. ויש לי עוד בעשרים וארבע בהיסטוריה ואז אחרי זה גמרנו את הלימודים. ואז הולכים, עולים ליב'. נסבול את זה שנה הבאה גם.
נטע : זה מטורף שאני מסיימת שתיים עשרה שנות לימוד. לא חשבתי שזה לעולם יגמר. אממ, ההרגשה מדהימה. כיף לצאת מהמערכת הזאת. זאת מערכת שאני לפחות סבלתי בה שנים ארוכות שהיא כוללנית בטירוף ומכלילה את כל הילדים ולא נותנת לאף אחד לממש את היצירתיות שלו ואת הפוטנציאל שלו וזאת הרגשה באמת מדהימה ואני מרגישה שעכשיו אני יכולה לעשות באמת את כל מה שאני רוצה בלי שאף אחד יעצור אותי.
דב גיל-הר : נאחל הצלחה ליוצאים לחופש.