לוגו של כאן

ראיון עם ד"ר עינת גיל ברדיו כאן ב

ד"ר עינת גיל בראיון על סיוע לסטודנטים ע"י שילוב של רובוטיקה בכיתה ושינוי בתהליכי הלמידה ע"י פיתוח הטכנולוגיה, בתוכנית "סדר יום"

"רדיו כאן ב", 24.10.2019

 

להאזנה >>

שקף לקטעי רדיו

 

תמלול:

יובל אלבשן : אנחנו רוצים לדבר על שנת הלימודים האקדמית, ככה קצת מה מתחדש בה והאם באמת כמו שיותר ויותר אנשים מציעים לנו, אנחנו נתקל במרצים שהם רובוטים. ד"ר עינת גיל היא ראשת היחידה, איך אני לא אוהב את הביטוי ראשת, אבל כך אמשיך לומר. ראשת היחידה לחדשנות בהוראה במכללת לוינסקי. אהלן עינת.
ד"ר עינת גיל : שלום רב.
יובל אלבשן : את אוהבת את המילה ראשת או שאני אגיד ראש?
ד"ר עינת גיל : ראש. האמת היא … ראש היחידה לחדשנות.
יובל אלבשן : אני מסכים ראש כמו יד. תגידי, אז מה איזה דברים חדשנים את מציעה לדור הסטודנטים הבא, כי אני משכנע את מוטי כבר להצטרף אלינו והוא אומר רוצה לעשות את הטיול הגדול.
מוטי גילת : אנחנו ערב מצב שישבו רובוטים בכיתות במקום מרצים?
ד"ר עינת גיל : לא בכלל לא. מה שכן, יהיו רובוטים לצד הסטודנטים כדי לסייע בתהליכי למידה, אבל הם לא יחליפו את המרצים כמובן.
יובל אלבשן : אז בסוף מה חדש? אז במקום לוח יש לי היום … ובמקום גיר יש היום הזה עם הלייזר, אבל בסוף בסוף זה מורה – תלמיד אינטראקציה אישית נכון או שמשהו באמת משתנה?
ד"ר עינת גיל : משהו משתנה בהחלט, הדינמיקה בכיתה משתנה, מרחבי הלמידה משתנים הופכים להיות מרחבי למידה עתידיים למרות שזה עדיין בהווה. השילוב של הרובוטיקה הוא שילוב קוד בהוראה עבודה בקבוצות. כן יש שילוב של טכנולוגיות חדשניות והזכרת גם את הרובוטים וגם מדפסת תלת ממד יש פיתוח אפליקציות. אבל תהליכי הלמידה בהחלט משתנים כמובן שזה לא אצל כולם, אבל המגמות בהחלט כבר כאן..
מוטי גילת : מה הדבר הכי בולט שיקרה לדעתך?
ד"ר עינת גיל : בעתיד, כבר בשנה הקרובה כי יש את הטווח הקצר ויש את הטווח הארוך. טווח הקצר
למשל, במכללת לוינסקי שילוב של רובוטים בתהליכי הלמידה בתהליכי ההתנסות של הסטודנטים כבר יקרו החל משבוע הבא יגיעו לפה תלמידים והסטודנטים ינחו אותם ינחו אותם בהוראת המתמטיקה וישלבו פעילויות יצירתיות מאוד, כך מתמטיקה תלמד כבר משבוע הבא בדרך אחרת. דברים נוספים יקרו.
יובל אלבשן : אבל הדרך האחרת היא בסוף את יודעת , את לא יכולה להביס אותם, אז את משתתפת איתם. אנחנו בעצם מכניסים את המסכים עכשיו עם כל הבעיות שהם עושים לנו, המסכים עכשיו יכנסו גם לחדרי הכיתות כי אנחנו לא מסוגלים בעצם להתמודד איתם. אנחנו רוצים לקוות שבמקום פורטנייט הם ישחקו במשחק המתמטיקה, זו הבשורה?
ד"ר עינת גיל : לא רק, הבשורה היא גם …נוספים למשל, למידה באמצעות פרויקטים כלומר, לרתום את המוטיבציה של הילדים לתהליכי הלמידה גם אצלנו בתור סטודנטים, כך שהמוטיבציה כשאתה בוחר לעצמך נושא שאתה אוהב, משנה את כל תהליכי הלמידה, זה כבר לא מורה בקדמת הכיתה ובסטודנטים או תלמידים, זה כבר תהליכים שהם הרבה יותר מורכבים של עבודת צוות, למידה בין תחומית, רב תחומית וגם כמובן טכנולוגיה , אבל לפעמים הטכנולוגיה יכולה להיות גם לאו טק למשל איך אומרים … היא לא חייבת להיות מסכים או רובוטים. למשל, תנועת ה"מייקרס" יצירה של …תנועה מאוד עדכנית שגם נכנסת …ולמוסדות נוספים.
יובל אלבשן : עינת, אני קראתי בעיתון לא זוכר כבר באיזה מהם, לקראת שנת הלימודים הזו, שיותר ויותר אנשים בכלל לא מתקרבים כבר לתואר אקדמי ושוב, האקדמיה שהצליחה במאה שנים להפוך להיות שער הכניסה כמעט היחידי לכל מיני קריירות מאבדת את הבלעדיות ואנשים היום מצליחים לעקוף את האקדמיה וכבר לא צריכים אותה כדי להצליח כלכלית, להצליח תעסוקתית ואפילו הייתי אומר יצירתית, את גם חוששת מזה שהאקדמיה מאבדת את כוחה והיא כבר לא אבן שואבת, הייתי אומר מחויבת לקריירה של האדם?
ד"ר עינת גיל : אני חושבת שקודם כל הלמידה היא מחויבת, הן…
יובל אלבשן : טוב, למידה לא חייבים לעשות באקדמיה.
ד"ר עינת גיל : נכון, אז למידה תחום שמאוד עולה בשנים האחרונות זה תחום של למידה בקורסים רבי משתתפים מקוונים. וזה גם נושא שנכנס לתוך האקדמיה, אבל גם אפשר ללמוד באופן עצמאי. באופן אישי אני חושבת שהמקום של האקדמיה הוא מאוד מאוד חשוב כי אחת מדרכי הלמידה הם משלבים את הלמידה החברתית. הסטודנטים באים לאקדמיה הם רוצים לפגוש סטודנטים נוספים והתהליכים האלה שמשלבים למידה חברתית להבדיל מלמידה מקוונת ,הם גם בסקרי סטודנטים רואים אותם שהסטודנטים מעדיפים לבוא וללמוד ביחד, אבל כמובן יש דרכי למידה נוספות, מקוונות או במקום העבודה זה גם קיים.
יובל אלבשן : מעניין טוב. אנחנו את יודעת האקדמיה הולכת חוזרת, הולכת חוזרת כל פעם זה כמו עם הספרים כל פעם אומרים שהם קורסים וזהו זה סוף עידן.
מוטי גילת : אבל הלימוד הפרונטלי לא לגמרי יעלם.
יובל אלבשן : גם אני חושב, בסוף אין לו תחליף לאדם מול אדם, למרות זה שהיום הופך יותר סטודנט אוריינטית מאשר טיצ'ר אוריינטית זה הלוואי שיהיה נכון. אני למדתי באוניברסיטה בתקופה שהמרצים אני אגיד בעדינות. הסטודנט לא היה בראש מעייניהם דווקא והיום, אני לא אוהב שהסוטדנט הוא לקוח זה גם לא נכון, אבל לפחות רואים את הסטודנט ד"ר עינת גיל שיהיה לך בהצלחה רבה לך לכל התלמידים ולחדשנות בהוראה במכללת לוינסקי ובכלל.
מוטי גילת : תודה רבה.
יובל אלבשן : שיהיה שנת לימודים מוצלחת.
ד"ר עינת גיל : תודה רבה.