לוגו גלי צהל

ראיון עם סטודנטית בגלי צה"ל

ראיון עם הילה ליכטבלאו שעושה הסבה ממהנדסת תעשייה וניהול להוראת מתמטיקה, בתוכנית "24 היום שהיה".

 

גלי צה"ל 28.10.2019

 

להאזנה >>

 

שקף לקטעי רדיו

 

תמלול:

אפי בן אברהם : שנת הלימודים האקדמית נפתחה אתמול, בין הסטודנטים החדשים שפוקדים את ספסלי האוניברסיטאות והמכללות נמצאת גם הילה ליכטבלאו, היא בת ארבעים ושלוש, נשואה פלוס שלוש בנות, היא בוגרת הטכניון בהנדסת תעשייה וניהול. במשך שנים היא עסקה במקצוע הזה עד שהחליטה לעשות הסבה מקצועית ולהיות מורה למתמטיקה. עכשיו היא מתחילה דרך חדשה במכללת לוינסקי לחינוך בדרך להסבה מקצועית. אנחנו רוצים להגיד לה לילה טוב.
הילה ליכטבלאו : לילה טוב.
אפי בן אברהם : קודם כל אני חייב להודות, יש לי קצת פחד ממורות למתמטיקה, למרות שאת מורה למתמטיקה בהתהוות.
הילה ליכטבלאו : אז זה בדיוק הכוונה, שיפסיקו לפחד ממתמטיקה. אני חושבת, זאת אחת המטרות.
אפי בן אברהם : אני לא בטוח… לפחות איתי לא הצליחו, אבל את יודעת מה? אולי, אולי זה עוד אפשרי.
הילה ליכטבלאו : ננסה.
אפי בן אברהם : אבל אני חייב שתספרי לי על המחשבה הזאת, בת ארבעים ושלוש, נשואה, שלוש בנות עם מקצוע… למיטב ידיעתי מאוד נדרש ומאוד מתגמל בשוק, שוק התעסוקה המקומי, ובכל זאת את מחליטה לעשות הסבה מקצועית לאיך נאמר, מקצוע שגם לא ממש מתגמל וגם לצערי הרב לא ממש מוערך בשנים האחרונות.
הילה ליכטבלאו : נכון נכון, אבל אולי אם יהיה קצת דם חדש… מורים קצת חדשים שבאמת באים, כמו שאתה אומר, לא בגלל השכר, כי זה לא מה שמניע, בטח לא… לא אותי ולא אף אחד… איזשהו עניין, איזשהו סיפוק. אני באיזשהו שלב שכבר הילדים שלי הם קצת יותר גדולים ויש לי את היכולת הכלכלית לעשות מה שאני רוצה, אז זה כיף, זה כיף לבחור משהו שהוא… לי הוא ייתן קצת יותר סיפוק ממה שעשיתי עד היום, ואולי יגרום כמו שסיפרת קודם שאתה מפחד, קצת ילדים אולי לא יאהבו מתמטיקה אבל קצת יותר יחבבו את המקצוע ולא יפחדו ממנו. אז לדעת שאני בעצם עושה משהו שהוא פחות מתגמל, אבל… אבל מבחינת סיפוק, מבחינה אישית שזה גם סוג של תגמול בעיניי.
אפי בן אברהם : אני… אני לא רוצה לרגע מה שנקרא.
הילה ליכטבלאו : כן.
אפי בן אברהם : להפחיד או להוריד את הרוח מהמפרשים, אבל השאלה אם את… אם זה לא משהו רומנטי, אם את לא זוכרת בית הספר ומערכת חינוך שאת לא ממש תקבלי אותה היום. יש לך שלוש בנות, אז אולי בעצם את כן מכירה…
הילה ליכטבלאו : נכון…
אפי בן אברהם : את מערכת…
הילה ליכטבלאו : יש לי בנות בחטיבה…
אפי בן אברהם : את מערכת החינוך, אבל… אני, אני רואה קצת את מערכת החינוך של הילדות שלי לעומת מערכת החינוך ומעמד מורה שבהם אני גדלתי, ואני בכל אופן לא רואה אפילו אפשרות קלה שבקלים להיכנס אל המקום הזה, ובכל זאת עם כל הסיכון את מחליטה לעשות את הצעד הזה?
הילה ליכטבלאו : כן. האמת אנחנו כבר התחלנו מהתנסות בבית ספר, זה מאוד נחמד, במקרה הזה בחטיבה בהרצליה. וצוות מורים ממש מדהים ואני רואה דווקא שהילדים שקטים ברוב השיעורים, יש משהו שאגב… כשהמורה נכנס לכיתה הילדים עומדים, שזה גם איזשהו סוג של מעט כבוד למורה. אני לא יודעת אם הילדים אוהבים מתמטיקה, אבל זה… אתה יודע, איזשהו … כמו שאתה אומר שזה כזה רומנטי, אני לא יודעת אם זה מה שבדיוק יהיה, אבל אני בטוחה שאם נכניס קצת הומור לשיעורים וקצת דברים שהם קצת מעבר, וגם… גם ילד שלא הצליח ופתאום הוא מתחיל להצליח, לפחות אתה יודע, רואים שהוא משתפר, ואז הוא יכול… אני חושבת שזה יאתגר אותו בעוד משימות שיגיד בעצם – מתמטיקה אני לא הייתי כל כך טוב, אבל היום אני כבר יותר טוב, אז יכול להיות שזה ייתן איזשהו…
אפי בן אברהם : אבל כשאת שומעת את כל הסיפורים האלה שאנחנו שומעים על אלימות בבתי הספר…
הילה ליכטבלאו : נכון…
אפי בן אברהם : על אלימות כלפי מורים, על הורים שמתנהגים באופן מחפיר כלפי מורים. אני זוכר תמיד כשההורים שלי היו מגיעים לבית הספר, לא משנה מה, תמיד המורה צודק והילד שלהם…
הילה ליכטבלאו : נכון.
אפי בן אברהם : היה… זה שלא צודק. היום זה הפוך. היום הורים באים בדרישות…
הילה ליכטבלאו : זה נכון…
אפי בן אברהם : למורים – איך את מעיזה לעשות את הדבר הזה והזה לילד שלי, איך נתת לו ציון כזה וכזה. זה, זה ממש לא מערכת החינוך שעליה אנחנו גדלנו.
הילה ליכטבלאו : נכון. אני יכולה להגיד לך שאני פעם ביקשתי מאמא שלי לבוא לבית ספר, כי המורה העליבה אותי, ואמא שלי לא הסכימה ללכת. לא הסכימה לבוא לבית ספר. זה היה כבוד למורה והיא פשוט לא הסכימה, ואני חושבת שהיא עשתה טעות אגב, אבל אני בעד שההורים יתערבו כמה שפחות במערכת החינוך. זה לא כל כך קורה…
אפי בן אברהם : אבל לשם את נכנסת, ויש לך…
הילה ליכטבלאו : נכון…
אפי בן אברהם : ולך יש את האופציה…
הילה ליכטבלאו : לשם אני נכנסת.
אפי בן אברהם : ולך יש את האופציה לעשות משהו אחר לגמרי. ובכל זאת.
הילה ליכטבלאו : תראה, אני חושבת שדווקא מי שלא עסק בזה… מגיל עשרים והגיע לזה באופן מודע כמוני ועוד סטודנטים אחרים, שהחליטו לעשות שינוי מקצועי, אז אולי… אתה יודע, משהו בנו… איזשהו… מסתכלים לילדים בגובה… לתלמידים בגובה העיניים. אני ראיתי גם אגב בבית ספר משחקים… זאת אומרת ראיתי ילדים שיושבים ארבעים וחמש דקות בשקט, כי המשוואות… ברשומות על הלוח תוך כדי משחק … לדוגמה, וזה… זה מקסים, בעיניי זה מקסים, זאת אומרת אפשר לעשות שינוי. זה דווקא הייתה מורה דווקא ותיקה, אבל אבל… אני חושבת שבאמת דם חדש, מורים שהם כבר לא עייפים ושיש להם רצון טיפה לשנות, אני חושבת שזה יכול לעשות את השינוי.
אפי בן אברהם : שלא תביני אותי לא נכון, הבעיה עם אנשים כמוני, לא עם אנשים כמוך שבאמת מוכנים ללכת ולשנות את… ולהאמין שהם יצליחו להביא שינוי. אני יכול רק להניח שאת התלמידה הסטודנטית הבוגרת ביותר בכיתה, או שיש עוד אנשים?
הילה ליכטבלאו : יש, יש, יש עוד מישהו בגילי אבל רובם ככה סביב גיל השלושים. משהו כזה, כן.
אפי בן אברהם : את בעצם…
הילה ליכטבלאו : אבל כאילו, כאילו…
אפי בן אברהם : כמה שנים מאז… הגיל הוא באמת לא פונקציה, כמה שנים אבל מאז…
הילה ליכטבלאו : לא.
אפי בן אברהם : מאז פקדת את ספסלי הטכניון?
הילה ליכטבלאו : סיימתי ללמוד בגיל עשרים וחמש.
אפי בן אברהם : אז אנחנו פחות או יותר מדברים על שמונה עשרה שנה מאז…
הילה ליכטבלאו : כן, נכון.
אפי בן אברהם : הפעם האחרונה…
הילה ליכטבלאו : בדיוק. נכון, כן.
אפי בן אברהם : ואיך זה לחזור למכללה?
הילה ליכטבלאו : מקסים.
אפי בן אברהם : כן?
הילה ליכטבלאו : היום, היום… זה היה מאוד נעים. היום… פעם השנייה אני חושבת שהגענו לשם, והיום היה דווקא שיעור ההשלמות במתמטיקה, יש לי מעט. זה היה מאוד נחמד. כן. באמת הכי מבוגרת, אבל בסדר, אתה יודע. אמרו לי שאני לא נראית אז בסדר.
אפי בן אברהם : טוב, אני ברשותך שומר את הטלפון שלך, אולי הילדות שלי יצטרכו מורה פרטית במתמטיקה.
הילה ליכטבלאו : בכיף.
אפי בן אברהם : אז הנה.
הילה ליכטבלאו : בשמחה.
אפי בן אברהם : יש לי. בינתיים אני רוצה להודות לך, הילה ליכטבלאו, מהנדסת תעשייה וניהול שהחלה היום דרך חדשה בדרך להיות מורה למתמטיקה. תודה רבה ששוחחת איתנו ושיהיה בהצלחה בשנת הלימודים. לילה טוב.