לוגו קול נתניה

ראיון עם שבי גוברין ברדיו נתניה

ראיון עם שבי גוברין על מהותו של המסלול להכשרת מורי העתיד.

רדיו קול נתניה, 27.10.2019

 

להאזנה >>

 

שקף לקטעי רדיו

 

תמלול:

אביבית לוזון : אנחנו ממשיכים הלאה עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית. אנחנו רוצים עוד קצת לעדכן כי גם פה כל הזמן יש לנו שינויים וחידושים והשרת המורים הופכת להיות באמת משהו מיוחד. אז אני רוצה להציע לכם או אולי לפתות אתכם אם עדיין לא נרשמתם ל-מה שקורה במכללת לוינסקי ולשם כך אני רוצה לאמר ערב טוב לשלי גוברין, ראש המרכז להוראה חדשנית ומייטבית במיכללת לוינסקי.
שבי גוברין : ערב טוב אביבית.
אביבית לוזון : ערב מצויין. אז מה קורה אצלכם ככה? מנסים לשלב בין מה שקורה בקידמה ולהכין את המורים?
שבי גוברין : אני חושבת שאת השתמשת בדיוק במילים שמנחות אותנו – שילוב והתקדמות ואני חושבת שאנחנו צריכים לזכור, זה משהו שאנחנו יודעים שהסטודנטים שלנו, כמו גם התלמידים בבתי הספר, הם חיים בעולם עתיר טכנולוגיה, הם מחוברים לרשתות החברתיות, יש להם אפליקציות שנוגעות לכל תחומי החיים, עם המון סוגים של אפליקציות. בעצם הם אנשים טכנולוגים.
שבי גוברין : נכון.
אביבית לוזון : האתגר שלנו הוא לחבר את הפלטפורמות האלה, את הטכנולוגיה הזאת שמשמשת אותם לחיי היום יום להוראה וללמידה ולחוויה בית סיפרית, מה שכיום לא ממש קיים. זאת אומרת אז אתגר אחד הוא חיבור אבל יש עוד אתגר והאתגר הנוסף הוא באמת גם לדחוף קדימה, מעבר לזה, לשלב טכנולוגיות מתקדמות שקיימות היום בהרבה מאוד תחומי חיים אחרים ולחבר אותם לבית הכנסת. אני מדברת על דברים כמו שילוב של רובוטים בלמידה, על הדמייה במישקפי תלת מימד, אני מדברת על מידול והדפסת תלת מימד, על מציאות רבודה, הרבה מאוד טכנולוגיות שהמטרה שלנו היא לחבר אותה ללמידה באופן שיתמוך בלמידה ובהוראה, ייקח את התלמידים שלנו ואת הסטודנטים שלנו למקום שכולנו חיים בו כבר, למאה העשרים ואחד.
אביבית לוזון : ואז מגיעה תקופה של בחירות ואז יש ממשלה/אין ממשלה ואז תקציבים פחות או יותר תקועים איפה שהוא ואז אנחנו עומדים ככה עם כל הדברים המדהימים שלמדנו ושוברים את הראש איך אנחנו עושים את זה.
שבי גוברין : זה נכון מאוד, זאת נקודה מאוד כאובה. אני חושבת שלא רק המיכללות לחינוך סובלות ממנה אלא כל המדינה כולה. לא ניכנס לזה אבל את צודקת. אני חושבת האתגר שלנו גם כאן, את יודעת, אנחנו צריכים לזכור שלמידה וטכנולוגיה זה לא רק ברזלים, זה לא רק קנייה של טכנולוגיות ומוצרים כאלה ואחרים. זה בעיקר לשנות את הראש, לדעת להשתמש במה שנמצא זמין מסביבנו. לחלק גדול מהדברים המדהימים שקורים בלוינסקי זה לראות באיזה אופן המרצים והסטודנטים כאן רותמים בדיוק את הדבר שדיברתי עליו קודם, את הטכנולוגיות היומיומיות שמקיפות אותנו לשיפור ולשינוי וליצירה של חוויית למידה עדכנית, מחוברת. זה משהו שאפשר לעשות גם כשתקציבים עוצרים אבל את מאוד צודקת שכולנו כמו כולנו, את יודעת, תלויים בחמצן הזה.
אביבית לוזון : כן, ממש ככה. אני חושבת שאולי את רואה את זה בוודאי שהסטודנטים שמגיעים היום, זה כבר סטודנטים שבעצם מחוברים ומכירים את אותם דברים אז אולי זה גם יותר קל להנגיש להם את כל האפליקציות והרובוטים והמציאות הרבודה שדיברת עליהם ולשלב את זה בתוך מערכי הוראה או תהליכי הלמידה.
שבי גוברין : תראי, אני לא אגיד לך שזה קל, זה מתבקש, זה מתבקש וזה בדיוק הדבר שאנחנו עושים, אני גם רוצה להזכיר שהסטודנטים עצמם מגיעים למיכללה והם לומדים ממרצים. אחד מהאתגרים שלנו זה לסייע למרצים, לאנשי האקדמיה שהם עצמם כבר בוגרי דור אחר, לסייע למרצים להתחבר לעולם הזה ולשלב את הטכנולוגיות האלה בהוראה שלהם. אז יש פה כמה קומות, את הקומה של הילדים בבית הספר, הקומה של הסטודנטים והקומה של המרצים וכל אחד מהם זה דור אחר. את מבינה שיש כאן אתגר רב דורי.
אביבית לוזון : לא פשוט, נכון? זה באמת אתגר לא פשוט, אני רואה את זה בתחום בית הספר, את המורות הותיקות כשנכנסים לכל מיני שילוב של משחקים בתוך תהליכי ההוראה אז קמה כל צעקה כי זה לא פשוט.
שבי גוברין : זה נכון, אבל אני כן רוצה אבל להדגיש עוד משהו, כדי שלא נחשוב, לא נתבלבל ונחשוב שטכנולוגיה זה כל הסיפור, זה ממש לא. קודם כל מדברים על מיומנויות המאה ה-21 ואני רוצה ככה, דיברנו הרבה על טכנולוגיה אבל המיומנויות האלה, מדגישות גם, נדרשת הרבה מאוד יכולת חדשה, יכולות של מיומנויות בין אישיות חזקות, יכולת הקשבה, יכולת אמפתית, יכולת לעבוד בצוות, יכולת לשתף פעולה. כל הדברים האלה הם גם מסוג הדברים שאנחנו חייבים לפתח בקרב תלמידים, בקרב הסטודנטים, לא פחות מאשר מיומנויות טכנולוגיות ואני חושבת, אם הייתי צריכה לסכם לך במישפט אחד את מה שמנחה אותנו בלוינסקי, הייתי אומרת שאנחנו מכשירים את המורים לשלב בהוראה שלהם את שני הצירים האלה, גם את הציר הטכנולוגי וגם את הציר האנושי הבין אישי וביחד זה שילוב מנצח וצריך תמיד לזכור, טכנולוגיה לא מחליפה את האנושי והבן אישי, רק מעצימה אותו. זה כל הספור.
אביבית לוזון : שלא נגיע לימים שהטכנולוגיה תצטרך להחליף אותנו.
שבי גוברין : כן.
אביבית לוזון : אני מקווה שזה יילך ויתרחק מאיתנו כמה שאפשר. שבי גוברין, אני מודה לך מאוד על הדברים. אתם כבר התחלתם ללמד אצלכם?
שבי גוברין : היום, היום זה יום חגיגי מאוד. היום זה יום תחילת שנת הלימודים האקדמית וזה באמת יום חג, מאחלת הצלחה גם לכל הסטודנטים, גם לכל המרצים ועדיין מי שככה מתלבט וחושב או ראה, זה מקצוע נפלא, מדהים, קשור בהתפתחות, בצמיחה וגם שירותים בני אדם אחרים. מי שעדיין מתלבט, הדלתות פתוחות, ממש מוזמן, ממש קריירה מומלצת.
אביבית לוזון : אין ספק. מצוין, יופי.
שלי גוברין : תודה רבה אביבית.
אביבית לוזון : אז באמת שתהיה שנה טובה, בהצלחה ותודה על הדברים.
שלי גוברין : להתראות.
אביבית לוזון : להתראות.