התוכנית להכשרת מנתחי התנהגות בשיטת ABA בשיתוף בית ליאור

מהו ניתוח התנהגות?

לוגו בית ליאור

ניתוח התנהגות יישומי (Applied Behavior Analysis) הוא גישה חינוכית אשר צמחה מתוך הפסיכולוגיה ההתנהגותית ומתמקדת בניתוח של התנהגות אנושית על בסיס מחקר ענף בתחומי דעת שונים ומגוונים. מנתח התנהגות עוסק בגילוי גורמי סביבה המשפיעים על התנהגותו של אדם, בניתוח ההתנהגות, בבניית התערבות וביישומה בסביבה הטבעית לצורך יצירת אקלים מיטבי המותאם באופן אישי לכל אדם.

זוהי גישה מובילה ומוכחת מבחינה מחקרית כגישה חינוכית וטיפולית כאחד. בהיבט החינוכי מטרתה לסייע בהתמודדות עם אתגרי החינוך של המאה ה-21 שניצבים בפני כל הורה או מחנך בסביבות מגוונות (סביבה משפחתית ומערכות חינוך בגיל הרך, גיל ההתבגרות, מתמודדים עם בעיות קשב וריכוז) ובהיבט הטיפולי, מטרתה לקדם ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים לצורך השתלבותם בחברה .

התוכנית פועלת במסגרת לימודי תעודה ופיתוח מקצועי

למי מיועדת התוכנית ההכשרה?

logo VCS program

התוכנית מיועדת לבעלי תואר ראשון או תואר שני ממוסד מוכר המעוניינים לרכוש מקצוע חינוכי-טיפולי חדשני ונדרש, לאנשי חינוך וטיפול המבקשים להרחיב ולהעמיק את ידיעותיהם ולרכוש כלים יישומיים לשיפור מיומנותם וכן כהסבת מקצוע למעוניינים בקריירה כמנתחי התנהגות במגזר הפרטי או הציבורי.

על תוכנית ההכשרה למנתחי התנהגות

תוכנית ההכשרה למנתחי התנהגות של מכללת לוינסקי לחינוך בשיתוף בית ליאור מוכרת ומאושרת על ידי הלשכה הבינלאומית למנתחי התנהגות ABAI

הלימודים בתוכנית תוכננו על פי דרישות הלשכה הבינלאומית בתקן  העדכני tasklist5 וכוללים את הקורסים: עקרונות יסוד, שיטות מחקר ותצפית, היבטים קליניים, אתיקה והערכה פונקציונלית. מתכונת הלימודים היברידית (כוללת לימודים פנים אל פנים במכללה ו/או לימודים מקוונים מרחוק לסירוגין לפי הנחיות משרד הבריאות ובהתאם להחלטת ראש התוכנית).

הסטודנטים בתוכנית יבחרו התמחות אחת מתוך שתי התמחויות מוצעות:

צרכים מיוחדים – דגש על התייחסות לתפקיד מנתח התנהגות במערכות חינוך מיוחד, בגופי בריאות ורווחה, במעונות, בהוסטלים ועמותות שונות במגזר הציבורי וכן על תוכניות לימוד ביתיות במגזר הפרטי.

התפתחות תקינה – דגש על התייחסות לתפקיד מנתח התנהגות במערכת החינוך הרגילה: בתי ספר, גני ילדים במגזר הציבורי וכן על הנחייה והדרכת הורים במגזר הפרטי.

הלימודים בעברית וחומרי הקריאה באנגלית, ולפיכך הסטודנטים נדרשים לידיעת אנגלית ברמת קריאה והבנה.

בתוכנית ילמדו מרצים מומחים עם ניסיון רב בתחום הטיפול, מנתחי התנהגות מוסמכים בעלי הסמכה בינלאומית המומחים בתחומם, פסיכולוג ומרצים אורחים בתחומים מגוונים.

התעודה מוכרת על ידי משרד החינוך

פרקטיקום:

התוכנית כוללת פרקטיקום בהיקף של 500 שעות הכוללות קורס ליווי פרקטיקום. מסגרות הפרקטיקום מגוונות ונתונות לבחירתו של הסטודנט בתיאום עם ראש התוכנית. הפרקטיקום יחל כבר בסמסטר השני ללימודים והוא כולל שעות התנסות קליניות בשטח ועבודת הכנה: קריאה, כתיבה וניתוח נתונים.

ביקוש ועבודה כמנתח התנהגות

מקצוע ניתוח התנהגות נתפס כמקצוע חדשני שהביקוש אליו גובר מידי שנה.

בוגרי התוכנית יוכלו להשתלב כמנתחי התנהגות במגזר הציבורי במערכת החינוך הרגילה ובמערכת החינוך המיוחד, במסגרות מתי"א, בגופי רווחה ובריאות, בארגונים ועמותות שונות העוסקות בטיפול ורווחה של ילדים ונוער כגון אלו"ט, בבית אקשטיין ועוד.

במגזר הפרטי אפשרות להשתלב בקליניקות פרטיות, במרכזי טיפול שונים ועוד.

תעודת גמר

בוגרי התוכנית יהיו זכאים לתעודת בוגר תוכנית ההכשרה למנתחי התנהגות מטעם מכללת לוינסקי לחינוך ובית ליאור

מדוע כדאי ללמוד בתוכנית?

הכרה בגמולים לרפורמה ולשנת שבתון

 1. מורות ומורים, גננות וגננים יוכלו להגיש בקשה להכרה בשעות לפיתוח מקצועי (אופק חדש) במסלול אישי עד 45 יום לפני פתיחת התוכנית
  להורדת טופס לגמול אישי לחצו כאן >>
 2. מורות ומורים, גננות וגננים בשנת שבתון יוכלו ללמוד בתוכנית לפי תעריפי קרן ההשתלמות*.

* יתרת שכר הלימוד תשולם לאחר קיזוז תשלום קרנות השבתון.

עיקרי התוכנית

גילי יהב

ראש התוכנית

ד"ר גילי יהב

סגל

ניהול וליווי אקדמי

ד"ר יעל קמחי

יעוץ והרשמה

03-6901690

 • תנאי קבלה

  תנאי קבלה

  תואר ראשון וראיון אישי

 • ימי לימוד במכללה

  ימי לימוד במכללה

  ימי שני

 • מועדי תחילת לימודים

  מועדי תחילת לימודים

  אוקטובר

 • משך הלימודים

  משך הלימודים

  שלושה סמסטרים בסך הכול, הכוללים 500 שעות פרקטיקום

<<ספטמבר 2021>>
אבגדהוז
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2