תמונה לבלוג

הבחירה בהוראה – הגשמת חלום

נעמי קפוסטין עבדה במשך עשור בתפקידי שיווק בחברת מוצרי צריכה מהמובילות במשק, אך הרגישה שמשהו חסר: "הרגשתי שאני לא מסופקת, שאני רוצה להיות במקום אחר, מקום שבו אוכל להשפיע. החלטתי לעשות הסבה להוראה, מקצוע שבו אוכל להביא לביטוי בצורה הטובה ביותר את היכולות שלי. לאחר בירור בכמה מוסדות אקדמיים החלטתי על לימודים במכללת לוינסקי לחינוך, שם קיבלו את פניי בחיוך תוך מתן המענה הטוב ביותר לצרכים שלי. בחרתי בתוכנית היוקרתית מוסמך בהוראה M.Teach, שמקנה תואר שני ותעודת הוראה, ומשלבת בין הצד התיאורטי לעבודה המעשית בשטח. ההכשרה העניקה לי את הכלים הטובים ביותר לעשיית השינוי שהיה הנכון ביותר עבורי".

איך היו הלימודים במכללה?

"בשנה הראשונה בחרתי במסלול של השלמות ללימודי ספרות. גיליתי מרצים בעלי ידע נרחב שזמינים לסטודנטים במתן מענה אישי ומקצועי. לאחר מכן במהלך שנתיים התכנית התמקדה בלימודי תואר שני בהוראה. חששתי בהתחלה שלימודי הוראה יהיו שמרניים ויבשים, והופתעתי מתוכנית הלימודים ששילבה טכנולוגיות מתקדמות, גישה פתוחה של המרצים לדיעות שונות של הסטודנטים וטיפוח של יצירתיות ופלורליזם. הלימודים כללו גם התנסות מעשית בתיכון בפתח תקווה, וכללה העברת שיעורים, ממשק עם התלמידים, תצפיות על שיטות הוראה מגוונות והשתתפות באספות הורים ובישיבות פדגוגיות. באמצעות העבודה המעשית למדתי להכיר מקרוב יותר את מערכת החינוך".

הבחירה בהוראה - הגשמת חלום תמונה לכתבה
קפוסטין נעמי, בוגרת תוכנית מוסמך בהוראה M.Teach במכללת לוינסקי לחינוך

במה את עוסקת כיום?

"בשנתיים האחרונות אני מלמדת בתיכון "איתן" בקיבוץ נען. חשבתי שאפגוש מערכת חינוך שמרנית, אך הופעתי למצוא בית ספר שמעודד יצירתיות ומאפשר לכל אחד מאנשי צוות ההוראה להביא את הפרופסיה בצורה המיטבית בדגש על הקניית כלים לחיים לתלמידים. אני מרגישה שאני נמצאת היום במקום הנכון ביותר מבחינה מקצועית, שאני מצליחה לתרום למערכת, והמערכת תורמת לי עם אופק להתפתחות מקצועית. אני מרגישה שהגשמתי חלום – לעשות משהו משמעותי בחיים. אני קמה עם חיוך בבוקר, וחשה סיפוק גדול בסוף כל יום".

מה המסר שלך לאנשים שרוצים ללמוד הוראה?

"חשוב לקחת בחשבון שמדובר בעבודה שהיא סביב השעון, אך מלווה בסיפוק גדול מאוד. הוראה היא מקצוע שמאפשר להוביל לשינוי, להשפיע, ולתרום לדור הבא באמצעות הנחלת ערכים. חשוב מאוד לבחור במוסד אקדמי מקצועי ופתוח המאפשר לסטודנט להביע את עצמו – ואת זה מצאתי במכללת לוינסקי לחינוך".

תוכנית לימודי תואר שני מוסמך בהוראה M.Teach מיועדת לאקדמאים המעוניינים להשתלב בתחום החינוך ולהוביל בו. בוגרי התוכנית זכאים לתואר שני, לתעודת הוראה עם התמחות באחד מתחומי הליבה המבוקשים לבתי ספר עליסודיים: מתמטיקה/אנגלית/לשון/מקרא/ביולוגיה ספרות/מוזיקה. סטודנטים מתאימים המשתתפים בתוכנית זכאים להלוואה מותנית מטעם משרד החינוך בסך 14,000 שקל לשנה.