הפקולטה הרב-תחומית

הפקולטה הרב-תחומית

התמחות בביולוגיה וטבע - לימודי ביולוגיה וכימיה - חוג מדעים וטבע

ראש החוג

ד"ר מרב נתיב
 
 

אודות חוג ההתמחות בביולוגיה וטבע

ישראל נמצאת בין המדינות המובילות בעולם במחקרים ובפיתוחים בתחום מדעי החיים. במגמה להמשיך ולפתח את עתודת מדעני העתיד כבר בגילאי הגן, ובודאי בכיתות הגבוהות יותר, אנו חושפים בפני הסטודנטים בהתמחות בביולוגיה וטבע יריעה רחבה של מקצועות בשילוב טכנולוגיות חדשניות בהוראת המדעים, דיון בסוגיות בינתחומיות ועכשוויות בתחומי האקולוגיה, איכות סביבה והשפעת האדם על הטבע, תוך כדי עידוד פרויקטים אישיים של חקר והעמקה. פרויקטים אלו מתבצעים בהנחיית המרצים או חוקרים שמחוץ למכללה.


אנו מאמינים כי הסטודנטים שלנו בוחרים במקצוע ההוראה בכלל והוראת המדעים בפרט כשליחות כמו גם כמקור פרנסה עתידי, למען חינוך ילדי ישראל לאהבת הטבע והארץ. כיום תלמידים ממעטים לצאת מגבולות בית הספר ונדמה כי העולם הוירטואלי משתלט על הווייתם. החוג למדעים במכללת לוינסקי מרבה בסיורים ברחבי הארץ בדגשים זואולוגיים ובוטניים, מקדם את נושא האקולוגיה ואיכות הסביבה ומאמין בהוראה פעילה בכיתות ובמעבדות. כל זאת בנוסף למילוי כל הדרישות לקבלת התארים: תואר ראשון בחינוך (.B.Ed) ותעודת הוראה במדעים.


הוראת מדעים בכל תכניות ההכשרה במכללה מתבצעת בשילוב של הרצאות, סיורים ומעבדות המצוידות בכל המכשור הרלוונטי לצרכי לימוד ומחקר. כמו-כן מצויים אוספים מגוונים של בעלי-חיים וצמחים. לימודי הוראת המדעים מערבים התנסות פעילה של הסטודנטים ומקושרים למסגרות לימודי הביולוגיה והטבע החינוכיות בהם הם מתנסים.


על תכניות לימודי ביולוגיה וטבע

לימודי החוג מוצעים במתכונת מורחבת בהיקף חד חוגי לסטודנטים המכשירים עצמם להוראת המדעים בבית הספר העל-יסודי (ז'- י'), במתכונת דו חוגית לסטודנטים המכשירים עצמם להוראת הטבע בבית הספר היסודי (א' – ו'), וכן לסטודנטים לגיל הרך ולחינוך המיוחד הלוקחים חטיבה זו במסגרת לימודיהם.


בחוג מתקיימות תכניות לימודים המותאמות לתכניות הכשרה שונות:

מדעי החיים (לימודי ביולוגיה ולימודי כימיה) לבית הספר העל-יסודי

(בהיקף חד-חוגי 52 ש"ש)
קורסים לדוגמה: מדעי הצמח, כימיה אנאורגאנית, כימיה אורגנית, גנטיקה, פאוניסטיקה, התנהגות בעלי החיים, חסרי חוליות, פיזיולוגיה של מערכות, אקולוגיה, איכות הסביבה, אימונולוגיה, מיקרוביולוגיה, ביוכימיה, אופטיקה וגלים, פיזיקה מודרנית, סמינריון ביולוגי ועוד
 
 
לתקצירי הקורסים לביה"ס העל-יסודי >>

טבע לבית הספר היסודי

(בהיקף דו-חוגי 26 ש"ש)
קורסים לדוגמה: בוטניקה, התנהגות בעלי החיים, גורמי מחלות ודרכי מניעתן, ביוטכנולוגיה, אקולוגיה, איכות סביבה, גוף האדם, מדעי החומר, פיזיקה, אסטרונומיה וחקר החלל, הריון ולידה, תורשה וסביבה, סמינריון ביולוגי ועוד
 

חטיבת לימודי הוראת המדעים בתכנית לחינוך המיוחד ובתכנית לגיל הרך

(בהיקף חטיבה 15 ש"ש)
קורסים לדוגמה: גוף האדם, כימיה בחיי היום יום, התנהגות בעלי-חיים, הגינה האקולוגית, טבע בעונות השנה, הריון ולידה, בוטניקה, אקולוגיה, איכות סביבה ועוד.
 

מעט מהפרוייקטים הסביבתיים:

שלולית* החורף:

מכללת לוינסקי נמצאת באזור הנקרא מרזבה – זהו האזור הנמוך ביותר ברצועת החוף. הסחף מההרים מגיע לקרקעות שמסביב למכללה ונוצרים תנאים נאותים להתפתחות של שלוליות חורף (בריכות חורף). בעבר, לפני כ-100 שנים, כל רצועת החוף התאפיינה בשלוליות חורף אך עם הפיתוח והבניה רובן הגדול נהרסו והתייבשו. לאחרונה חידשה עיריית תל אביב שלולית במקום בו היתה קיימת כזו בעבר. הסטודנטים במכללה יחד עם בתי ספר מהסביבה (אביב והתיכונט) מעורבים בשיקום השלולית, עוקבים באופן שוטף אחר התפתחות השלולית במשך כל עונת החורף והאביב. בקיץ – השלולית מתייבשת!

בחורף ובאביב הפריחה סביב השלולית מרהיבה! עופות מים כגון ברכיות ויאוריות מגיעים אל השלולית וניזונים משפע היצורים מאכלסים אותה, דו חיים כגון קרפדות ואילניות, סרטנים ירודים כגון דפניות וציקלופים, חרקי מים ועוד. בחורף והאביב

* יש מי שחושב שהשם שלולית אינו מכובד מספיק ועל כן קורא למקווה המים העונתי – בריכת חורף.

התמחות בביולוגיה וטבע - שלולית החורף -- התמחות בביולוגיה וטבע - שלולית החורף -- התמחות בביולוגיה וטבע - שלולית החורףהגינה האקולוגית:
בתחום המכללה הקימו הסטודנטים, בהנחייה ובעזרה של אגרונום מומחה לפרמהקלצ'ר Farmaculturee גינה אקולוגית – גינה מקיימת. הגינה בנויה בחלקה על משטח בטון ובכך מהווה דוגמא לגינה במרחב העירוני. יש בה ערוגות ירקות וצמחי תבלין, בריכת נוי עם גג ירוק מעליה, מסתור לציפורים, קומפוסטר, כיתת חוץ מצמיגים בחיפוי בוץ ובית רשת לריבוי צמחים.

גינה אקולוגית מתבססת על יחסי גומלין מחזוריים ושמירה על שיווי משקל בין הקרקע, הצמחים ובעלי החיים הנמצאים בה. טיפוח הגינה מתבצע תוך ניצול מתחשב של משאבי הקרקע המים והאוויר, ללא שימוש בדשנים ו/או בחומרי הדברה.

קיום גינה אקולוגית במכללה מאפשר לסטודנטים למידה פעילה, התנסות בשאילת שאלות וחיפוש תשובות בדרך של תצפית וניסוי ובדרך של פתרון בעיות.היא מאפשרת ללמוד על הקשר בין צמחים לבית גידולם בבית הגידול עצמו, להבין את המורכבות של המערכת האקולוגית, תוך חוויה של עבודה מעשית בגינה. מאז הקמת הגינה מתקיים קורס שנתי לגיל הרך המיישם עקרונות אלה.

מכללת לוינסקי פועלת לקבלת תו תקן ירוק מהמשרד להגנת הסביבה ולהפוך ל"לקמפוס ירוק". הגינה האקולוגית מהווה דוגמא לפרויקט סביבתי קהילתי במסגרת הפעילות המקיימת של המכללה.

 
בריאות וספורט:
מכללת לוינסקי מחויבת לקידום בריאות ולשם כך קמו במכללה קבוצות ריצה וקבוצות הליכה. הסטודנטים והמרצים מתאמנים במשך כל השנה ומשתתפים כ- 3-4 פעמים בשנה במרתונים השונים. גם מי שלא רץ מעולם קודם לכן מגיע להישגים יפים ומצליח להתמודד עם מרוץ של 10 קילומטרים בקלות. אנו מקיימים ימי בריאות ומאפשרים לסטודנטים המעוניינים לקדם נושאים אלה במכללה או בבתי הספר והגנים למלא בכך את חובתם במסגרת המעורבות החברתית.